A West-Balkán katasztrófa során élőben láthattuk, hogyan keletkeznek a szóbeszédek, és a közösségi oldalak bejegyzéseit tanulmányozva ma is viszonylag pontosan visszavezethető, honnan érkeztek a főbb (tév-)infók. Ugyanilyen részletességgel visszavezethető egy 18. századi szóbeszéd, amelyet az Urbanlegends.hu oldal mutat be.
A Zsupos Zoltán által írt, Rákóczi Rozsnyón című tanulmányt a Népi kultúra – Népi társadalom című kiadvány XVIII. számában találtam, és hihetetlen volt látni, hogy – korabeli hatósági nyomozások dokumentumai alapján – milyen aprólékosan feltérképezte a szerző egy közel 300 éves pletyka terjedését. Zsupos egy általa felkutatott kihallgatás alapján rekonstruálta egy Rozsnyón 1739-ben terjedt szóbeszédet Rákóczi hazatéréséről. Az eset érdekessége, hogy Rákóczi ekkor már négy éve halott volt, ennek híre azonban még nem ért haza. A legendáknak néha volt alapjuk, de sokszor csupán szélhámosok álltak egy-egy álhír mögött.
1938-ban egy Bereczki János nevű csavargó elterjesztette például, hogy a kassai piacon megjelent Rákóczi, ott búzát vett, de csak előleget adott, a terményt pedig hátrahagyta. Zsupos tanulmányában rekonstruálja a történet terjedését. Kíváncsi arra, hogy honnan indult a szóbeszéd? Látogasson el az Urbanlegends.hu oldalra.