Napi merítés hvg.hu 2010. március. 03. 15:55

Pszichológia az önvédelemben

A testi épségünket, életünket veszélyeztető helyzet igen intenzív érzelmeket vált ki bennünk, és ezek az érzelmek alapvetően befolyásolják, hogyan fogunk viselkedni - olvasható a Fighter blogon.

"A váratlan támadások – és az önvédelmi helyzetek túlnyomó többsége ilyen – olyan ingereket jelentenek, melyekre nem tudunk tudatosan, tervezetten reagálni. A harc vagy menekülés jól ismert reakciópárosát megelőzően a szervezet mégis reagál – gyorsan és automatikusan – az ilyen szituációkra. Ezt a választ nevezzük „megriadási reakciónak/válasznak”. Mi is történik ilyenkor? A megriadást hirtelen, intenzív ingerek váltják ki, mint amilyen egy váratlan dörej, erős fényfelvillanás, az egyensúly elvesztése, az arc felé repülő tárgy (önvédelemről beszélve például egy ököl), vagy akár egy érintés, lökés is. Hatásukra komplex testi reakció jelentkezik: pislogás, megrettent arckifejezés, a kéz, alkar, könyök védi a fejet, a vállak felhúzódnak, hogy a torkot védjék, a fej pedig hátrafelé mozdul. A gégeizmok összeszűkülnek, megakadályozva, hogy víz jusson a tüdőbe. A veszély irányától függően a karok gyakran kinyúlnak, hogy így tartsák távol a veszélyt. A perifériális látással érzékelt veszély esetén hirtelen hajolunk el annak irányából" – írja a blog szerzője.

Az önvédelem további pszichológiájáról többet is megtudhat a Fighter blog legfrissebb bejegyzésében, kattintson.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.