Nagyítás 2023. június. 12. 19:00

Technikai csodabogarak és gombaszálból készült fal - Nagyítás a Velencei Építőművészeti Biennáléról

Bejártuk a 18. Velencei Nemzetközi Építészeti Biennálé kiállításait, ahol a világ különböző innovatív és kortárs építészeti különlegességeiben gyönyörködhettünk. Fotóriporterünk, Kiss-Kuntler Árpád képriportja Velencéből.

A Jövő Laboratóriuma. Játékosan töredezett árnyékot ad az alumínium tetőszerkezet, amelyet a 18. Velencei Építészeti Biennálé központi pavilonjának homlokzatát díszíti.
Kiss-Kuntler Árpád
A szerb pavilon kiállítói a hatvanas, hetvenes évekbe visznek vissza, amikor a jugoszláv állam támogatta az el nem kötelezett országok fejlesztését, és az építészek számos középületet terveztek Afrikában és Dél-Amerikában, amelyek hozzájárultak a fejlődő nemzetek modernizációjához.
Kiss-Kuntler Árpád
A Néprajzi Múzeum új városligeti épületét bemutató magyar kiállítás egyik interaktív attrakciója a forgatható Hanghenger, Mátrai Péter építész-zeneszerző alkotása.
Kiss-Kuntler Árpád
A "Szomszédok" című kiállítás: 2023-ban falat bontottak, hogy egybenyissák a svájci és a venezuelai pavilonokat. A "svájci oldalon" egy óriási szőnyegen az átalakított épületalaprajzok és a kertek.
Kiss-Kuntler Árpád
Látványos projekt a "Bengali Song" című triptichon, melyet a Londonban élő Aronjoy Sen mutat be a biennálén. A textilre nyomtatott digitális rajzokat marginalizált helyzetben élő kézműves asszonyok hímezték Indiában. Sajátos, hogy a textilművészeti attrakció egy fontos építészeti projektet mutat be, Marina Tabassum bengáli építész díjnyertes megoldását. A Khudi Bari (Kicsi Ház) az árvíztől sújtott területek állandóan költözködni kényszerülő lakói számára jelent megoldást a biztonságosabb lakhatásra. A bambuszszerkezetből álló lakóterek közösségi munkával gyorsan kialakíthatóak, s jól funkcionálnak árvízveszélyes tengerparton és bangladesi rohingya-menekülttáborban egyaránt – ezt ábrázolja idealizálva, archaikus elemekkel a színpompás textilmunka.
Kiss-Kuntler Árpád
Manila leghosszabb patakja, a 4,3 kilométeres Estero de Tripa de Gallina a rengeteg szeméttől bűzlő mocsárrá változott, a körülötte élők közösségei felbomlottak. A Fülöp-szigetek pavilonja az Arsenalén olyan építészeti megoldást mutat be, amely lehetővé teszi az átkelést a patakon, és találkozási pontokat hoz létre azzal a céllal, hogy a kölcsönös együttműködés jegyében újjáalakuljanak a közösségi kapcsolatok.
Kiss-Kuntler Árpád
A 20. század elejéről származó technikai csodabogarak tárházát mutatja be a román pavilon, azt javasolva, hogy a jövő alkotói inspirációt meríthetnek a százéves ötletekből. A román Nemzeti Műszaki Múzeum által kölcsönzött eredeti tárgyak között szerepel Aurel Persu mérnök aerodinamikus autója.
Kiss-Kuntler Árpád
A háború sújtotta Ukrajna pavilonját feketével vonták be arra utalva, hogy a lakosságnak állandóan rettegnie kell a légitámadásoktól, amellyel szemben igyekeznek elsötétítéssel védekezni.
Kiss-Kuntler Árpád
Látogatók a magyar pavilonban, a Liget Projekt meglévő és tervezett épületeit bemutató óriásmakett előtt.
Kiss-Kuntler Árpád
Bennszülött indián család énekes ceremóniája a kanadai pavilon megnyitóján. A kiállítás a megfizethető lakhatás kampányközpontja, amely arra is felhívja a figyelmet, hogy a probléma gyökere nem más, mint hogy a gyarmatosítók megfosztották földjeiktől az indiánokat.
Kiss-Kuntler Árpád
A vízöblítéses toalettek halálát jósolja, alternatívaként pedig a vidéki komposztvécét javasolja "Huussi" címmel a finn pavilon tárlata, amelynek csapata a vízkészletek pazarlására és a szennyvíz környezetpusztító hatására hívja fel a figyelmet.
Kiss-Kuntler Árpád
Egy korábbi kiállításból maradt alumíniumhulladék újraöntésével készült lyukacsos fal a brit pavilonban, Madhav Kiadao hindu és buddhista filozófiától is ihletett alkotása, a fizikai körforgásra és a lélekvándorlásra egyaránt kívánja emlékeztetni a látogatót.
Kiss-Kuntler Árpád
Építészet élő szervezetekből - új technológiával, micéliumból (gombafonalakból) alkotott fal a belga pavilonban.
Kiss-Kuntler Árpád
Sou Fujimoto japán építész, a városligeti Magyar Zene Háza nemzetközi hírű tervezője egy barcelonai tervezőiroda kiállítását szemléli az Arsenalén.
Kiss-Kuntler Árpád
Tíz korábbi építészeti biennálé szlogenjei és kiállításcímei áruként jelennek meg a litván kiállítók szupermarketté alakított tárlatának polcain. A látogatók bevásárlókosárba gyűjthetik a számukra fontos "árukat", majd a pénztárnál leadhatják a "szavazatukat". A látogatók által kedvelt célbadobás a fogyasztói szemléletet karikírozza.
Kiss-Kuntler Árpád
A biennálé egyik legnagyobb visszhangot kiváltó tárlata a holland Killing Architects élén álló Alison Killing építész, várostervező és tényfeltáró újságíró bemutatója a kínai Hsziencsiang tartományban működő fogolytáborok hálózatáról. A kommunista vezetés által üldözött, muszlim vallású ujgorokat százezrével zárják koncentrációs táborokba, amelyek létezéséről egyáltalán nem lehet hivatalos adatokhoz hozzájutni. Killing ezért műholdfelvételeket, kínai építészeti szabályzatokat és szemtanúk beszámolóit egyaránt felhasználta. Munkáját 2021-ben Pulitzer-díjjal jutalmazták. A 18. Velencei Építészeti Biennálén szintén kállító Kína olaszországi nagykövetségén keresztül tiltakozott a szerinte hamis állításoktól hemzsegő kiállítás ellen. A fotón a projekt részeként Jan Rothusien rekonstrukción alapuló rajza látható a mongolkürei fogolytáborról.
Kiss-Kuntler Árpád
Anyag, hang és fény játéka: a Néprajzi Múzeum homlokzatának pixeles rácsszerkezete a magyar pavilonban.
Kiss-Kuntler Árpád
Látogatók a Giardini főbejáratánál.
Kiss-Kuntler Árpád
Velence város attrakciója a biennálén a mesterségesintelligencia-vezérelte beszélgetőtárs. akinek a város jövőjére vonatkozó kérdéseket lehet feltenni.
Kiss-Kuntler Árpád
Az angolai származású művész, Sandra Paulson installációja a brit pavilonban, a művész gyermekkori emlékeit idézi fel, a portugál gyarmaton általánosan használt szappan színére hangolva.
Kiss-Kuntler Árpád
Újrahasznosító műhely a német pavilonban: a fenntartható építőipar lehetőségeire hívja fel a figyelmet.
Kiss-Kuntler Árpád
A Motívumalkotó internetes program és egyik fejlesztője, Lőrincz Emőke, a MOON42 team tagja a magyar pavilonban. A Néprajzi Múzeum magyar és nemzetközi gyűjteményéből származó, több mint 1300 darabból álló, katalogizált motívumkészlet felhasználásával egyedi ábrákat lehet alkotni.
Kiss-Kuntler Árpád
Gyermekek erdeje – litván pavilon interaktív oktatási projektekkel.
Kiss-Kuntler Árpád
Performansz a francia pavilonban. A földgömb alakú, fából és alumíniumból készült mobil színház, a Ball Theater a november 26-áig tartó nyitvatartás ideje alatt színielőadások, beszélgetések helyszíne lesz, amelyek a bolygó törékenységének, a gyarmati örökségnek és az identitásnak a kérdéseit járják körül.
Kiss-Kuntler Árpád
Az Arsenale legjelentősebb külső pontján áll az Adjaye Associates által alkotott, piramisformát idéző, levegőjárta szerkezetű Kwaeε épület, amely oktatóközpont, pihenőhely illetve meditációs helyszín szerepét is betöltheti.
Kiss-Kuntler Árpád
Újrahasznosított anyagokból készült, Velencét jelképező szárnyas oroszlán a központi pavilonban.
Kiss-Kuntler Árpád
A lengyel pavilont megtöltő "Datament", 2 kilométernyi acélprofilból készült színes szerkezet 4 kontinens egy-egy országából származó tipikus négyszobás lakás életnagyságú másának egybe épített, bejárható váza. Az alkotók arra hívják fel a figyelmet, hogy az építészeti tervezésben egyre nagyobb teret elfoglaló statisztikai adatelemzés és az algoritmusok jelentősen befolyásolják majd a jövő élettereit.
Kiss-Kuntler Árpád
A város jövőjét, a megújuló építészet lehetőségeit vizsgálja a hongkongi kiállítás Velence egyik külső helyszínén, az Arsenale közelében. Az előre gyártott blokkokból épült toronyházak makettje látható a felvételen.
Kiss-Kuntler Árpád
Ferenc pápa "A közös otthonunk gondozásáról" című enciklikájának szellemiségét mutatja be a vatikáni kiállítás, egy szemet gyönyörködtető kertben, újrahasznosított alapanyagokból épült pihenőhelyeken gondolkodhatnak és beszélgethetnek a látogatók.
Kiss-Kuntler Árpád