Nagyítás hvg.hu 2017. március. 25. 07:04

Egy nagy építkezés tíz pillanata - Nagyítás

A hat alapító tagállam, Olaszország, Németország, Franciaország, Hollandia, Belgium és Luxemburg 60 évvel ezelőtt, március 25-én írta alá a római szerződéseket, amelyekkel megalapították az Európai Unió elődszervezeteit, és ezzel utat nyitottak a jelenleg ismert EU felé. Ennek az útnak a kulcsállomásait villantja fel Nagyítás fotógalériánk.

Christian Pineau francia külügyminiszter és Maurice Faure francia külügyi államtitkár az Európai Gazdasági Közösség (GK) a Római Szerződés aláírásakor 1957. március 25-én Rómában.
AFP
Dánia, Írország és az Egyesült Királyság csatlakozási szerződésének aláírásán 1972. január 22-én Brüsszelben. Az Egyesült Királyság első, másfél évvel korábban benyújtott csatlakozási kérelmét De Gaulle francia elnök 1963 januárjában megvétózta. 1973-ban Norvégia is tárgyalásokat folytatott a csatlakozásról, ám a lakosság elutasította a tagságot.
AFP
Az Európai Tanács megalakulásának napja 1974. december 10-én Párizsban. Ekkor döntöttek a tanács létrehozásáról, valamint az állandó találkozókról. A képen balról Leo Tindemans (Belgium), Helmut Schmidt (Németország), Poul Hartling dán miniszterelnök, Harold Wilson (Nagy-Britannia), Aldo Moro (Olaszország), Valery Giscard d'Estaing (Franciaország), Cearball O'Dalaign ( Írország) és Johannes Den Uyl (Hollandia).
AFP
Lámfalussy Sándor, az Európai Monetáris Intézet leköszönő elnöke és utódja, Willem Frederick Duisenberg egy 20 eurós bankjeggyel 1997. június 30-án Frankfurtban.
AFP / DPA / Oliver Berg
Ünneplők a Hősök terén Budapesten Magyarország csatlakozása után 2004. május 1-én.
AFP / Kisbenedek Attila
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Göncz Kinga külügyminiszter aláírja az Európai Unió reformszerződését a lisszaboni Jeromos-kolostorban. A kivetítőn a magyar kormányfő keze látszik.
MTI / Beliczay László
Orbán Viktor és Yves Leterme ügyvezető belga kormányfő az EU-elnökséget jelképező staféta átvételekor a Parlament kupolacsarnokában, az Európai Unió soros elnökségének átadás-átvételi ünnepségén 2011. január 6-án.
Stiller Ákos
Thorbjörn Jagland, a norvég Nobel-díj Bizottság elnöke gratulál Herman van Rompuy-nek, az Európai Tanács elnökének, José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének és Martin Schulznak, az Európai Parlament német elnökének, akik az Európai Uniónak odaítélt Nobel-békedíjat mutatják az átadási ünnepségen az oslói városházán 2012. december 10-én.
MTI / EPA / Pool / Cornelius Poppe
David Cameron brit kormányfő és felesége, Samatha, miután sajtótájékoztatót tartott a londoni kormányfői rezidencia, a Downing Street 10. előtt 2016. június 24-én, a brit EU-tagságról tartott népszavazás másnapján. Cameron bejelentette távozási szándékát, miután a referendumot a Brexit-tábor, vagyis a kilépés hívei nyerték meg.
AFP / Ben Stansall

A hvg.hu az Európai Parlamenttel együttműködve számol be ebben a fél évben az uniós intézmények tevékenységéről, a közösséget érintő döntésekről, és ezek hatásairól. Az EP a tartalomért nem vállal felelősséget.