A magyar olimpikonok eddig 160 aranyérmet szereztek az újkori olimpiák 1896 óta íródó történetében. Athéntól Pekingig eddig mindenhol született arany, Londonban is több, a végső győzelemre is esélyes magyar sportoló indul. Pekingben a legfényesebb éremből hármat szerzett a magyar különítmény, legalább ennyi várható az angol fővárosban is. A hvg.hu száz év, 26 olimpia legemlékezetesebb képeiből válogatott.
1904. St. Luis. Halmay Zoltán az általa továbbfejlesztett váltott karú, lábmunka nélküli gyorsúszási technikával - a magyar tempóval, melyet Gräfl Ödön fejlesztette ki - az 1904. évi nyári olimpiai játékokon két olimpiai bajnoki címet szerzett, 50 és 100 yardon. Ráadásul az 50 yardos döntőt - holtverseny miatt - kétszer kellett leúsznia.
Magyarok az olimpiai játékokon című könyv
1928. Amszterdam. Petschauer Attila döntő asszója a csapatversenyben az olasz Anzelmi ellen. Petschauer 1932-ben is aranyérmet nyert Los Angelesben, majd az Est-lapok tudósítója lett. 1942-ben munkaszolgálatra hívták be. A táborparancsnok, Cseh Kálmán, aki lovasként szintén részt vett az amszterdami olimpián, felismerte és feljelentette. Az őrök felparancsolták egy fára, és vízzel locsolták, amíg fagyhalált nem szenvedett.
Pesti Napló
1932. Los Angeles. Pelle István a nyári olimpiai játékokon talajon és lólengésben olimpiai bajnoki címet szerzett, és ő lett a magyar tornasport első olimpiai bajnoka. Los Angelesben még négy érmet és két pontszerző helyezést is elért. 1928 és 1936 között három olimpián vett részt. A második világháború után a tengerentúlra költözött és artistaként járta a világot.
HVG Archív
1936. Berlin. A magyar vízilabdázás második aranyérme. A csoportkörökből továbbjutott csapatok vitték magukkal az egymás ellen szerzett pontokat, és a négyes döntőn szerzett pontokkal összesítve számolták ki a győztest. Az olimpián a magyar csapat 44 gólt dobott és csak 4-et kapott.
HVG Archív
1936. Berlin. Csák Ibolya, a magasugrás, Kabos Endre, a kardvívás és Elek Ilona, a tőr egyéni bajnoka a versenyek után hazafelé tart a vonaton. Kabos a lengyel sportolókkal cserélt sapkában, Elek pedig amerikai kalapban mosolyog a kamerába.
Pesti Napló
1952. Helsinki. A minden idők legnagyobb létszámú olimpiai résztvevőjével induló labdarúgó tornán - a sorsolás után két csapat visszalépésével - végül 25-en kezdték meg a selejtezőket. A döntőben Magyarország 2:0-ra verte Jugoszláviát, a formálódó Aranycsapat első nagy sikerét aratta.
HVG Archív
1952. Helsinki. Az olimpiai játékokról hazaérkező sikeres magyar sportolókat nagy szeretettel fogadta az ország lakossága. Papp Lászlónak egy nagymarosi kéményseprő kíván sok szerencsét a szobi vasútállomáson. A Görbe becenévre hallgató bokszlegenda a világon elsőként 1948-ban a londoni, 1952-ben a helsinki és 1956-ban melbourne-i olimpián is aranyérmet nyert.
HVG Archív
Zádor Ervin, 1956, Melbourne - A melbourne-i vérfürdő a vízilabda történetének leghíresebb összecsapása, amelyet Magyarország és a Szovjetunió vívott a melbourne-i olimpián, egy hónappal az 1956-os forradalom leverését követően.
Testnevelési és Sportmúzeum
1960. Róma. Parti János gyorskorcsolyázóként kezdte pályafutását, jéghokisként az első osztályban is játszott, de a csúcsra mint kenus érkezett fel. A római olimpián aranyérmet szerzett kenu egyesben. 1977-től a magyar válogatott szövetségi kapitánya lett, és irányítása alatt hazánk a világon az egyik legerősebb kajak-kenu nagyhatalommá vált.
MTI
Zsivótzky Gyula, 1968, Mexikó
Hemző Károly
Martinek János, 1988
MTI
Repka Attila, 1992, Barcelona
MTI
Egerszegi Krisztina, 1996
MTI
Kolonics György áll a dobogó legfelső fokán, miután dacolva a hatalmas széllel, megnyerte a kenu egyest ötszáz méteren. A legendás sportoló 2008 nyarán, edzés után tragikus hirtelenséggel elhunyt.
MTI
1976 után a magyar férfi vízilabda-válogatottnak 2000-ig kellett várnia a következő olimpiai aranyéremre. Akkor azonban Kemény Dénes vezetésével páratlan sikerszéria következett.
MTI
Kovács Katalin a ferihegyi repülőtéren mutatja két érmét, amit Athénban nyert a 2004-es nyári olimpián. K-2 500 méteren, Janics Natasával párban szerzett aranyérmét négy évvel később Pekingben megvédte.
Fazekas István
Kovács Katalinnak (balra) egyesben nem sikerült nyernie, de nem volt sok ideje bánkódni, mert Janics Natasával a kettesben már nem volt ellenfelük. A harmadik, és egyben utolsó magyar arany Pekingben.
AP
Kemény Dénes Sydney és Athén után Pekingben már harmadszorra ünnepelhetett és ugorhatott medencébe játékosaival a férfi vízilabdadöntő után.