2006. szeptember. 11. 13:31 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 11. 13:33 Média

Veszélyes a Magyar Televízió helyzete?

Veszélyesnek nevezte a Magyar Televízió (MTV) pillanatnyi helyzetét Rainer Conrad, a németországi közszolgálati médiumok anyagi forrásaival foglalkozó testület (KEF) elnöke egy az előfizetői díjon alapuló német rendszerrel kapcsolatos sajtóbeszélgetésen.

A közszolgálati médium meghívására Magyarországon tartózkodó szakember úgy nyilatkozott, "vannak papírok arról, hogyan alakult ki a szituáció", azonban nem kívánta közölni, mely dokumentumokból tájékozódott a kérdésben.

A KEF elnöke a beszélgetés során említést tett ugyanakkor Arne Wessberg, az európai közszolgálati médiumokat tömörítő EBU nemrég leköszönt elnöke Gyurcsány Ferenc kormányfőhöz írt leveléről. "Nem rajtam múlik, kivel találkozom" – közölte Rainer Conrad arra a kérdésre válaszolva, hogy az MTV vezetője mellett miért nem tárgyal látogatása során más közszolgálati médiumok, az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) képviselőivel, médiapolitikusokkal; tájékoztatása szerint programját nagyrészt az MTV szervezte.

Az elmúlt hónapokban két olyan, nemzetközi színtéren is megjelent dokumentum került nyilvánosságra, amely kifogásolta a Magyar Televízió helyzetét.

Olaf Steenfadt, a Robert Bosch Alapítvány anyagi támogatásával az intézményben tevékenykedő programtanácsadó egy tavaszi – a sajtó által többször idézett – jelentésében egyebek mellett az intézmény kiszámítható, normatív finanszírozását hiányolta. Az MTV és a politika kapcsolatairól szólva pedig arról írt: "a tartalmi befolyásgyakorlásnak, amely főként a személyzet irányításában jelentkezik, súlyos gazdasági összetevője is van. A televízió külső gyártásban készülő produkcióinak az elosztását ugyanis döntően politikai nyomás irányítja. Ezek kapcsán általában biztosra veszik, hogy a kedvezményezett producer közel áll egyik vagy másik párthoz, és hogy a műsorköltségekből visszafolyik valamennyi a pártoknak." "Végeredményben mégis erős a gyanú, hogy közpénzek jutnak a kvázi csődben lévő Magyar Televízión keresztül a politikai pártokhoz" – fogalmazott.

Arne Wessberg EBU-elnök néhány hete nyilvánosságra került, Gyurcsány Ferenchez címzett levelében követelte az MTV helyzetének rendezését a kormányfőtől, valamint személyes találkozót kért az ügyben.

A július 18-án kelt levélben a szervezet elnöke sajnálatosnak tartja, hogy a "Magyar Televízió távolról sem tesz eleget a politikai befolyástól való függetlenség minimális követelményeinek", az erős politikai befolyás mellett rendkívül rossz az anyagi helyzete az intézménynek.

Mint írja, ez a két tényező pedig "romba dönti" az MTV presztízsét, megítélését a társadalomban, ráadásul a kereskedelmi médiumokkal szemben is hátrányba kerül az intézmény; "a helyzet sajnálatos módon rosszabb, mint bármely más EU-tagállamban, ezért növekvő érdeklődést vált majd ki a nemzetközi színtéren" - olvasható a levélben.

Az MTI-nek nyilatkozva arra a kérdésre, hogy Rudi Zoltán volt-e az egyik forrásuk, kitérő választ adott az EBU leköszönt vezetője, azt viszont hangsúlyozta, hogy a levél tartalmáról nem egyeztetett az MTV vezetőjével.

A levélről ellentmondásba kerültek Rudi Zoltán és Olaf Steendfadt nyilatkozatai: míg a német tanácsadó azt hangsúlyozta, hogy "az EBU tagjainak érdekképviselete: semmit nem tesz az érintett szervezet tudta nélkül", így a menedzsmentnek tudomása kellett, hogy legyen a nemzetközi szervezet ez irányú "aktivitásáról". A tévéelnök pár nappal később úgy nyilatkozott, sajtóhírből értesült a dokumentumról.