Bogád Zoltán kapta a Göbölyös Soma-díjat
Bogád Zoltán, az Index internetes portál újságírója vehette át az előző év legjobb "nyomozó-újságírási" teljesítményéért odaítélt Göbölyös Soma-díjat és az azzal járó egymillió forintos jutalmat kedden.
Bogád Zoltán cikksorozata - "Hatszázmilliós megbízás a hatvanmillióért privatizált cégnek", "Műhold szórja a tudásbázist", és "Kötbért szabhatnának ki a TDC-re" - a Teledatacast Kft. (TDC) állami megbízásával foglalkozott.
A háromtagú kuratórium indoklása szerint a benyújtott pályaművek közül Bogád Zoltán írása "alapul a legkiterjedtebb nyomozáson, gazdagon adatolt és illusztrált". Mint olvasható, a céget "ismerősnek privatizálták, amely hamarosan megkérdőjelezhető hasznosságú zsíros állami megrendeléshez jutott, úgy, hogy az erre kiírt tendert két, olcsóbb ajánlatot benyújtó versenytársát megelőzve nyerte meg. A vállalt feltételeket a TDC nem teljesítette maradéktalanul. Az állami megbízó ezért büntetést szabhatott volna ki rá, de nem tette".
Az alapítványt Göbölyös József újságíró - ahogy barátai hívták, Soma - 2000-ben bekövetkezett halála után hozták létre barátai és kollégái. A 2002 óta adományozott díjat fiatal, 37 éven aluli újságírók nyerhetik el tényfeltáró munkáikkal.
Az újságírók hatékonyabban tudják lerántani a leplet a visszaélésekről, a korrupciós ügyekről, mint az igazságszolgáltatás - véli a Marketing Centrum és a Göbölyös József Soma Alapítvány közös felmérésében megkérdezettek 79 százaléka. A kutatás elsősorban arra kereste a választ, hogy a magyarok miként vélekednek az újságírók munkájáról, illetve a tényfeltáró újságírásról.
A megkérdezettek 91 százaléka egyetértett azzal, hogy az újságíróknak többet kellene foglakozniuk az elért eredményekkel, pozítiv példákkal. Ugyanakkor a korrupciós ügyek feltárásában kitüntetett szerepet tulajdonít a közvélemény a sajtómunkásoknak. A korrupció-feltáró aktivitás százas skáláján 67 pontot kaptak az újságírók, míg a köztisztviselők csak 41 pontot értek el. Legkorruptabbnak a politikusokat tartják a megkérdezettek, a legkevésbé korruptnak pedig a civil szervezetek aktivistáit vélik - derül ki a felmérésből.
A sajtóban tárgyalt politikai, gazdasági, illetve közéleti visszaélések közül a Kulcsár-ügyet említették a legtöbben a megkérdezettek közül, ám szinte ugyanolyan frissen él a köztudatban a Tocsik-ügy is. De többen említették még Zalatnay Sarolta ügyét és az Orbán Viktor feleségének juttatott támogatásokat is.
A magyarok kétharmada rendszeres napilapolvasónak számít, azaz naponta vagy legalábbis hetente többször beleolvas valamelyik napilapba. Igaz ez leggyakrabban bulvárlap vagy valamelyik megyei lap. Ám a 18 éven felüli lakosságnak közel egynegyede alig vagy sohasem olvas napilapot. Legkisebb arányban a budapestiek, legnagyobb arányban pedig a megyeszékhelyen élők vallották magukat újságolvasónak.