Kult hvg.hu 2024. december. 04. 13:47

Megállapodhatnak végre a Parthenón-szobrok sorsáról a britek és a görögök

Régóta feszültség forrása Athén és London között az eredetileg a Parthenónt díszítő szobrok és domborművek, az úgynevezett Elgin-márványok státusa.

Közel lehet a megállapodás a brit és a görög kormány között az úgynevezett Elgin-márványok ügyében – írja a BBC. A brit közszolgálati médiumnak a görög kormány előző, a témában felállított tárgyalóbizottságának tagja, Irini Sztamatúdi beszélt arról, hogy az Athénból több mint 200 éve Londonba vitt és a British Museumban kiállított szobrokról és domborművekről szóló tárgyalásokban előrehaladás látszik.

Erre utalhat az is, hogy Keir Starmer brit miniszterelnök kedden a Downing Streeten fogadta görög kollégáját, Kiriákosz Micotákiszt. És bár a brit kormányfő hivatala nem említette, hogy a találkozón szóba kerültek volna a márványok, a görög közmédia, az ERT arról számolt be, hogy beszéltek erről is.

A szobrok státusza évtizedek óta feszültség forrása a brit–görög diplomáciai kapcsolatokban. Görögország szerint az időszámításunk előtti V. században készült, és eredetileg a Parthenónt díszítő alkotásokat egy brit arisztokrata, Elgin grófja az 1800-as évek elején egyszerűen ellopta, a múzeum visszautasítja ezt és állítja: legálisan jutott hozzájuk.

A múzeum és az athéni kormány 2021 óta tárgyal a műtárgyak sorsáról. Sztamatúdi elmondása szerint a görögök „kulturális stratégiai partnerség” megkötését javasolták, amelynek keretében a márványokért cserébe Görögországból érkeznének antikvitások a British Museumba. A professzor a mostani egyeztetési körben már nem érintett, de úgy tudja, hogy a Londonba küldeni javasolt tárgyak „közérdeklődésre számot tartóak”, de hogy mikről lehet szó, az „titok”.

Azt is hozzátette, hogy „minden görög szenvedélyesen szeretné”, ha a márványok visszakerülnének Görögországba, azok ugyanis „a kulturális örökségük részét képezik”. Micotákisz is politikai prioritásként kezeli a szobrok visszaszerzésének kérdését.

Az előző, Rishi Sunak vezette brit kormány nem támogatta a szobrok visszaadását, sőt a miniszterelnök lemondta egy hivatalos találkozóját Micotákisszal, amikor megtudta, hogy erről is beszélni tervez vele. Starmer nyitottabbnak látszik az elődjénél.

Egy 1963-as törvény megtiltja, hogy a British Museum gyűjteményéből bármilyen tárgyat is eltávolítsanak. A múzeum kurátori testülete speciális kölcsönmegállapodást kötne a görög kormánnyal, amely azonban korábban közölte: kölcsönzésbe nem egyeznek bele, azzal ugyanis elismernék, hogy a szobrok a brit intézmény tulajdonában állnak.

Az Elgin-márványok sorsáról és az őket övező vitáról korábban itt írtunk:

Mintha mozdulna valami az Elgin-márványokért 200 éve zajló brit-görög állóháborúban

Felbecsülhetetlen, pénzben nehezen kifejezhető művészi értékről van szó, amely ráadásul jelentős bevételt hoz London idegenforgalmának. Nézzük először a jól ismert tényeket, majd ismerkedjünk meg a londoni és athéni érvekkel, végül az ügy legújabb fejleményeivel.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.