Kult Hamvay Péter 2024. november. 05. 12:46

Többtucatnyian távoztak a Nemzeti Múzeumból: „egy év alatt négy főigazgatója volt az intézménynek, ez nem tett jót”

Hamvay Péter
Szerzőnk Hamvay Péter

A teljes Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNM KK) állományából akár százan, míg a Nemzeti Múzeumból többtucatnyian távoztak az utóbbi hónapokban.

Nem csupán a két főigazgató-helyettes, Hammerstein Judit és Virágos Gábor volt kénytelen távozni a Magyar Nemzeti Múzeumból. A HVG több forrásból úgy értesült, hogy velük párhuzamosan többtucatnyi munkatárs  távozott, köztük november elsejével Bérczes Zsigmond, a közgyűjtemény kreatív igazgatója is, aki nem akarta kommentálni a távozást, de megerősítette annak tényét. Elsősorban a kommunikációs  és a rendezvényszervezési osztály veszített munkatársakat a júliusban kezdődött folyamat során.

Leváltották a Magyar Nemzeti Múzeum két főigazgató-helyettesét

Új idők, új szelek, új működési rend – indokolta a lépést Demeter Szilárd.

Az okok sokrétűek, gyakran közös megegyezéssel távoznak a munkatársak, mert, ahogy egyikük fogalmazott „fogy körülöttük a levegő”. Másikuk azt mondta

egy év alatt négy főigazgatója volt az intézménynek, más-más preferenciákkal, ez nem tett jót a szakmai működésének.” 

Valóban nagy volt a főigazgatói fluktuáció is:  2023-ban L. Simon Lászlót azért rúgták ki, mert az akkori kulturális miniszter, Csák János szerint nem szerzett érvényt a gyermekvédelmi törvénynek, azzal, hogy 18-as karika nélkül mutatott be homoszexuálisokat ábrázoló fotókat. Utána Hammerstein Judit, akkori főigazgató-helyettes vette át az intézményt. Bár ő is pályázott az a MNM  vezetésére, de a pályázatot Demeter Szilárd nyerte meg. Aki viszont hamarosan a  Közgyűjtemény Központ elnöki székébe távozva  Zsigmond Gábort nevezte ki a tagintézménnyé degradált Nemzeti Múzeum főigazgatójának.

Úgy tudjuk Zsigmond Gábor is hozott pár embert magával korábbi munkahelyéről, a Közlekedési Múzeumból, ők egyelőre főtanácsadói minőségben vannak, de „tudjuk, hogy valamilyen pozícióra jöttek, amiknek meg kell ürülniük” – mondja egyik távozó.

Miért eleve kudarc Demeter Szilárd gigamúzeumi koncepciója?

Összevonásokkal akarja megoldani a kormány a közgyűjtemények alulfinanszírozottságából eredő problémákat. Ám ez valószínűleg csak további kiadásokkal jár, miközben az egész ágazat szakmai működése lefagy.

Információink szerint a legtöbben a Demeter Szilárd által gründolt Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNM KK) körüli anomáliák miatt távoztak. A kulturális miniszter július elsejével az ő ötletére vonta össze ilyen néven az Iparművészeti Múzeumot, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumot, a Magyar Nemzeti Múzeumot, az Országos Széchényi Könyvtárat, a Petőfi Irodalmi Múzeumot és a Magyar Természettudományi Múzeumot.

Ezzel a semmilyen szakmai érvvel alá nem támasztott összevonással az intézmények elveszítették önállóságukat, vezetőik – bár általában a helyükön maradtak – mindenben a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnökének, Demeter Szilárdnak az alárendeltségében működnek. Nála van a munkáltatói jog, és a kasszakulcs is.

Demeter Szilárd az új kulturális mamutintézményről: Elbocsátások is lehetnek, ha a dolgozók bérét növelni akarják

Július elsején hat kulturális intézmény egybeolvasztásával létrejött a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNM KK), amelynek elnöke a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója, Demeter Szilárd lett. A PIM mintegy 45 volt és jelenlegi munkatársa a hét végén mécsesekkel búcsúztatta a múzeum önállóságát.

Az MNM KK vezetője az a Népessy Noémi lett, aki a Budapesti Történeti Múzeum központosításába bukott bele.  Felettünk kérdéseinket az MNM KK elnöki kabinetjének a távozó munkavállalókkal, és az integrációval kapcsolatban,  illetve arról is érdeklődtünk, hogy mindez mekkora megtakarítást, vagy épp ellenkezőleg, pluszköltséget jelent, de egy november 25-ére tervezett sajtóeseményen ígértek választ.

Arról sem kaptunk tőlük magyarázatot, miért kell a Váci úti, elegáns, Blue Cube nevű irodaházban bérelni MNM KK gazdasági osztálya számára irodákat,  ahol a cég honlapja szerint 13 euró a négyzetméter ár, és miért jó a hat budapesti múzeumot irányító elnöki kabinetjét Esztergomba helyezni. A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központnak nem nyilvános az elérhetősége, még honlapja nincs, ami különösen furcsa egy közpénzből működő, kulturális intézmény esetében.

Esztergom már nemcsak a magyar katolikusok, az állami kultúrairányítás központja is – Demeter Szilárd ide helyezi székhelyét

Történelmi adósságot törlesztett a parlament 2022-ben Esztergom megyei jogú rangjának helyreállításával. A várost, amelyet az Alkotmánybíróság – törvényellenesen – soha nem foglalt el a parlament által neki rendelt székhelyéül, most Demeter Szilárd az általa vezetett, központosított kulturális hivatal, a közgyűjteményi központ centrumának szánja.

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.