Kult hvg.hu 2024. július. 12. 08:57

Meghalt Thomas Hoepker világhírű fotográfus, Muhammad Ali egykori jóbarátja

A német fotóriporter készítette el a 9/11-es terrortámadás egyik leghíresebb képét is.

88 éves korában meghalt Thomas Hoepker világhírű német fotográfus – írja a The Guardian. Halálhírét a Magnum Photos erősítette meg, amely 1964-ben kezdte el publikálni Hoepker fotóit, és amelyhez a fotóriporter 1989-ben csatlakozott, egy időben elnöke is volt.

Thomas Hoepker Münchenben született, 14 éves korában kezdett el fotózni. Az egyetemet, ahol művészetet és történelmet tanult, nem fejezte be. A fotózást sosem tanulta intézményes körülmények között. 1960-ban a Münchner Illustrierte magazinnál kezdett dolgozni fotóriporterként, 1964-ben csatlakozott a Stern szerkesztőségéhez. A lap tudósítójaként feleségével először Kelet-Berlinben éltek, majd 1976-ban New Yorkba költöztek.

A munkája Európán kívül Ázsiába, Dél-Amerikába, azután pedig az Egyesült Államokba szólította. Itt ismerkedett meg Muhammad Alival, akivel később barátságot alakított ki, a bokszolót sokszor fotózta.

Thomas Hoepker
CreditGERO BRELOER / DPA / DPA PICTURE-ALLIANCE VIA AFP

Hoepker egyik leghíresebb és legellentmondásosabb képe 2001. szeptember 11-én készült. Az ikertornyok elleni támadást dokumentáló fotón csak a háttérben látható a kigyulladt World Trade Center, az előtérben látszólag New York-i fiatalok lazítanak az East Village mellett.

A csak 2006-ban publikált képről Frank Rich kritikus és rovatvezető a The New York Timesban azt írta, hogy a fotó aggasztó allegóriája annak, hogy Amerika nem tanult semmit a tragédiából. „A Hoepker fotóján látható fiatalok nem feltétlenül érzéketlenek” – írta. – „Ők csak amerikaiak.”

Rich véleményét sokan vitatták, Walter Sipser, a képen szereplő egyik férfi pedig később azt mondta, hogy ő és a barátnője valójában „a sokk és a hitetlenség mélységes állapotában voltak”, és hogy Hoepker a képen az érzéseiket és a viselkedésüket félreértelmezhető módon ábrázolta.

Hoepker azt mondta 2006-ban a fényképről, hogy az éppen a terrortámadás napjának kétértelmű és zavaros borzalmát volt hivatott bizonyítani. „Azon az öt évvel ezelőtti napon valódi horror érkezett New Yorkba, fényes és színes, mint egy Hitchcock-film. És az egyetlen felhő a kék égen egy új korszak baljós első füstjelzése volt.”

Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.