Kult hvg.hu 2024. május. 16. 09:41

József Attila egy eddig ismeretlen kéziratára bukkantak, minimum 10 milliót kérnek érte

A budapesti Központi Antikvárium júniusi árverésén ott lesz a tételek között József Attila A kanász című versének 1932-ben született kézirata is.

Tízmillió forint kikiáltási árról indul majd a Központi Antikvárium licitjén József Attila egy egészen idáig ismeretlen kézirata. Egy 1932-es jegyzetfüzetből kitépett lapról van szó, és bár a füzet több lapját is a Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményében őrzik, ez hiányzott a lapok közül. A papíron a költő A kanász című versének kézirata látható.

A füzet a ’32-es év közepén íródhatott, és többnyire a Külvárosi éj című kötet verseinek tisztázatát tartalmazza. József Attila valószínűleg ajándékba adta a verset Bálint Jenő nevelt lányának, akinek gyűjteményéből a tétel előkerült. Bálint Jenő művészeti körökben ismert szaktekintély volt, számos, többek között magyar és külföldi festőkről, szobrászokról szóló könyv szerzője. Fontos kiállításokat szervezett, műkritikusi tevékenysége maradandó. Gyakran mozgott írók, költők, színészek társaságában, ahová a lánya is sokszor elkísérhette. A lánya kollekciójából került elő Babits Mihály és Karinthy Frigyes egy-egy kéziratos feljegyzése is.

Mint azt a Központi Antikvárium a katalógusában megjegyzi, az 1932-es év második fele sűrű időszak volt József Attila életében. „Szeptemberben folytatódott az 1931 májusa óta húzódó per a Döntsd a tőkét, ne siránkozz kötet ügyében, sajtó útján elkövetett izgatás vádjával. Október 6-án a költő elküldte verseit Babits Mihálynak, akit ugyan személyesen igencsak megsértett A Tollban közölt pamfletjével, de Babits nem lehetetlenítette el ezután sem a fiatal költő munkásságát, sőt. Október 16-án megjelent a Külvárosi éj. A kéziratot tehát e kötet megjelenése után tépte ki a füzetből, és írta alá a költő.”

hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.