Idén ősszel érkezik a Platon Karataev negyedik, Napkötöző című nagylemeze. Erről az első lemezelőzetes szám az album címadó dala, amelyhez egy 360°-os videó is készült. A lemez megjelenéséig a következő időszakban folyamatosan érkeznek majd a további klipes dalok. A zenekar május 16-án a Budapest Parkban játszik, Дeva és Villő társaságában. Dal- és klippremier a hvg.hu-n.
„Már le volt zárva a negyedik lemez korpusza, amikor megálmodtam a szám első felének szövegét, dallamát. Hihetetlen élmény volt, ahogy tudtam, papírra vetettem, és tudtam, hogy ezzel kell indítani majd a lemezt, ez lesz a címadó dal. Intihuatana – a kecsua nyelvben jelenti azt szabad fordítással, hogy Napkötöző, az inkák egy rituális kövét hívták így, mellyel a napfordulókat mérték. Ahogy az előző, Partért kiáltó című lemez a víz mint az egység, azonosság köré épült, később úgy indultak meg a dalok a Nap mint a legfelsőbb, legbensőbb lényeg szimbóluma felé. Már a lemez gerince megvolt, amikor kirajzolódott ez a mintázat, és úgy tűnik, ez volt a még hiányzó darab belőle. Mivel címadó dal, ezzel szerettük volna indítani ezt az új ciklust, és szerintem fő vonásaiban jó előfutára is az albumnak, amely hangzásában keményebb lett, mint az előző, a szövegek pedig még inkább a misztika irányába fordultak” – mondja az új lemezanyagról és az új dalról Balla Gergely gitáros-énekes-szövegíró.
A dalhoz kapcsolódó 360 fokos videóklipet Székely Ákos álmodta meg. Ez a vizuál része az idén áprilisban a Magyar Zene Háza hangdómjában műsorra tűzött projektnek, ahol az új lemezről négy dalhoz készült egy egybefüggő vetítés, mind hangban, mind látványban a különleges kupolatérre szabva.
„Ez az animáció egy 4 részből álló, videóklipszerű, 360 fokos mozgóképcsomag első darabja, amit a Magyar Zene Háza félgömb alakú Hangdóm terébe terveztem, ahol az április elején debütált. Habár eredetileg egymást követve, egy vágatlan, egybefüggő élményként találtam ki az új lemezen érkező 4 zenéhez az animációkat, azok külön-külön is értelmezhetők: emiatt tudtunk átemelni a műsorból YouTube-ra is. Már csak a formátumból következően sem teljesen klasszikus videóklip-készítői attitűddel álltam a dologhoz, és hétköznapi értelemben narratívnak sem lehet nevezni, amit látunk, de ez szerintem több szempontból is leköveti a Platon zenealkotási hozzáállását: ahogy korábbi zenéik is, ez az album is (kamera)mozgásokat, tereket idéz meg bennem, és asszociatív képeket sorakoztat fel” – meséli Székely Ákos rendező, multimédia-művész.
„Nem megszokott számunkra ennek a dalnak a koncepciója, így nagyon izgalmas volt a hangszerelési munka. A dal első felében egy főének jelenik meg, azt pedig elsősorban egy kórus kíséri, ezek köré épülnek fokozatosan a szintetizátorrétegek és minden egyéb hangszer, hogy aztán a második felével egy kitöréshez érkezzünk meg. Hálásak vagyunk Tompa Ábelnek és minden énekesnek, hogy ilyen rugalmasak voltak, és szép ízt adtak a lemezünk nyitódalához a kórussal. Egyedi dalnak tartom a Napkötözőt a Platon-diszkográfiában, boldog vagyok, hogy megvalósult” – teszi hozzá Czakó-Kuraly Sebestyén, a Platon Karataev másik gitáros-énekese.
És akkor itt a Napkötöző című dal és annak klipje:
A Lev Tolsztoj regénykarakteréről elnevezett Platon Karataev 2016-ban alakult Budapesten. Első lemezük, a For Her 2017-ben jelent meg, melyet 2020-ban követett az Atoms, amivel a zenekar ellépett az addigi akusztikus iránytól egy hangosabb, grandiózusabb hangzás felé. A 2022 januárjában megjelent Partért kiáltó című lemezen magyar szövegekre váltottak, az albumot Fonogram-díjjal jutalmazta a szakma. A zenekar idén áprilisban a Műpa hangversenytermében telt ház előtt mutatta be következő, Napkötöző című lemezét, amely 2024 őszén érkezik.