Kult hvg.hu 2024. február. 18. 14:51

Chilei kommentelők lepték el a British Museum Instagramját, követelik vissza a húsvét-szigeti szobrokat

Több poszt alatt is le kellett tiltani a kommenteket.

Január óta kritikus kommentek tűnnek fel a londoni British Museum Instragram-oldalán, miután egy chilei influenszer, Mike Milfort arra kérte milliós követőtáborát, szálljanak be online kampányába. Milfort sokakhoz hasonlóan azt szeretné elérni, hogy a múzeum szolgáltassa vissza a Chiléhez tartozó Húsvét-szigetnek a hatalmas kőszobrokat – számolt be a Guardian.

Jelenleg két ilyen szobrot őriznek Londonban, ezeket Rapa Nui szigetéről szállították el a gyarmatosítók 1868-ban. A szigetet csak néhány évvel később, 1888-ban csatolták a több mint kétezer kilométerrel arrébb fekvő Chiléhez, a helyiek azonban évek óta nagyobb függetlenséget próbálnak kiharcolni maguknak.

A helyi polinéz lakosság számára szakrális értéke van a bazaltból készült kőfejeknek, amelyekből összesen több mint ezer található a csendes-óceáni Rapa Nuin. Évek óta folyik a párbeszéd arról, hogy az eltulajdonított darabok visszakerüljenek, 2018-ban erre írásban is felszólították a múzeumot, tavaly pedig még Károly király is kapott levelet ezügyben - az uralkodó azonban nem válaszolt.

Milfort követői már annyira kellemetlenné váltak a múzeum számára, hogy egy ideje letiltják vagy legalábbis korlátozzák a kommenteket a British Museum Instagram oldalán. A múzeum szóvivőjének nyilatkozata szerint nyitottak a vitára, de csak bizonyos keretek között.

Az online trend közben a chilei elnököt is elérte, aki egy rádióinterjúban beszélt támogatóan a kezdeményezésről, a Húsvét-szigeten azonban nem volt nagy sikere megszólalásának. Az elnöknek “nem kellene átpolitizálnia egy olyan ügyet, amely spirituálisan és kulturálisan is ennyire fontos számunkra” – jegyezte meg Rapa Nui polgármestere, Pedro Edmunds Pao.

hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.