Hétvégén még nagyon biztató előrejelzéseket adtak a fogadóirodák Krasznahorkai László irodalmi Nobel-díj esélyeiről, ám ahogy közeledünk a hivatalos bejelentéshez, az esélyek csökkennek. Mindez persze csak latolgatás, a svéd akadémia döntésére semmi hatása nincs.
Az utóbbi években két magyar író – Krasznahorkai és Nádas Péter – is rendre felbukkan az esélyesek között néhány nappal az irodalmi Nobel nyertesének bejelentése előtt. Hétvégén megnéztük, a fogadóirodák listáin, milyen esélyei vannak a magyar íróknak, és szombat délelőtti állás szerint Krasznahorkai László volt egyértelműen a második legesélyesebb.
A fogadási esélyek (oddszok) azonban óráról órára is változhatnak. Kedd délelőtt a magyar író esélyei már elég szórt értéket mutatnak. A Smarkets oldalán továbbra is 12-es oddsszal a második legesélyesebb, ám például a Betssonon sokkal kevésbé számít befutónak: ott 30-as odsszal az első 20-ban sincs benne, sőt, ott Nádas Péter (23-as oddsz) is megelőzi.
Viszont, úgy tűnik, minden fogadóirodánál Jon Fosse-ra lehet a legkisebb odsszal fogadni, azaz a Magyarországon is kedvelt norvég író számít most abszolút a legesélyesebbnek az idei irodalmi Nobel-íjra.
Hogy bejön-e ezúttal a fogadóirodák „jövendölése”, az csütörtökön egy órakor derül ki, amikor megtudjuk, ki nyeri végül az idei díjat.
Az irodalmi Nobel-díjról a Svéd Akadémia tagjai döntenek. Évekre visszamenőleg az látszik, hogy a legnagyobb fogadóirodák nagyrészt jól értékelték az esélyeket, mert általában ott volt az elsők között az az író/költő, aki végül megkapta a díjat, igaz, általában nem az abszolút favorit lett végül a befutó.
Néhány nappal a díj kihirdetése előtt tehát a legkisebb oddszot (6 -11) Fosse éri, és összességében az első ötben van e tekintetben még a kínai Can Xue, a kenyai Ngugi Wa Thiong'o, az ausztrál Gerald Murnane és a román Mircea Cartarescu.
De a listán ezúttal is ott van például Adunis, Murakami Haruki, Salman Rushdie is.
Hangsúlyozzuk, hogy a helyzet óráról órára változhat, és végül az is lehet, hogy egy kevésbé esélyes szerző nyer, mint történt ez 2016-ban, amikor sokak meglepetésére Bob Dylan lett a befutó.
A Nobel-díj történetében csak egyszer díjaztak magyar szerzőt: 2002-ben Kertész Imre nyerte el a díjat „egy írói munkásságért, amely az egyén sérülékeny tapasztalatának szószólója a történelem barbár önkényével szemben”. Olyan pedig eddig még soha nem volt, hogy egy évben két magyar Nobel-díjas is legyen. Pláne három.