A Berlinben élő író a HVG-nek adott interjúban azt mondta: Putyin háborúja orosz tragédia is, „történelmi seb”.
Dalos György író, fordító, történész nyerte el az idei Heinrich Mann-díjat. A zsűri az indoklásban kiemelte: „Aki Dalost olvas, nem csupán az új európai kortörténetbe nyer bepillantást, hanem a jelen egész genealógiájába. Átfogó munkássága nagy ívet ír le Európa megosztottságától a Szovjetunió széthullásán át egészen a magyarországi »illiberális demokrácia« projektjéig.”
A díj apropóján készült interjúban Dalos György felidézi, hogy mekkora csalódás volt számára Moszkvában egyetemistának lenni, noha 1961-ben „szinte megrészegült” a gondolattól, hogy a Szovjetunióba mehet tanulni. És azt is, hogy néhány évvel később milyen volt rendőri felügyeletesnek lenni, csak azért, mert egy nyugatnémet újságírónak tolmácsolt.
Az interjúban azonban nemcsak a múltról, hanem a jelenről is szó esik. Dalos, aki éveket töltött a Szovjetunióban, voltak orosz és ukrán évfolyamtársai, barátai, első felesége révén pedig orosz rokonsága, azt mondja, az ukrán lakossággal való szolidaritása mellett úgy véli, Putyin háborúja orosz tragédia is, történelmi seb. „Ekkora kárt az orosz–japán háború óta nem okozott magának Oroszország. Egy-egy fázisban még győzhetnek, de nyerni nem fognak. Úgy látom, megint elkövették azt a hibát, hogy lenézték az ellenfelet.”
A teljes interjú a HVG e heti számában, illetve a hvg360-on olvasható.