Kiosztották az Egyesült Államok legrangosabb újságírói kitüntetését, a díjazottak között az ukrajnai háborúról szóló tudósítás dominált.
A Washington Post és a New York Times amerikai napilapok, valamint az AP amerikai hírügynökség is Pulitzer-díjat nyert idén az abortuszhoz való jog korlátozásáról és az ukrajnai háborúról szóló tudósításaival. A díjakat május 9-én osztották ki New Yorkban.
A Pulitzer-díj az Egyesült Államok legrangosabb újságírói kitüntetése, amely csakis amerikai napilapok és hetilapok újságíróinak adható az egyesült államokbeli újságok vagy hírügynökségek által megjelentetett fényképekért és cikkekért. Huszonhárom kategóriában osztják ki, amelyek közül 15 újságírói kategória.
Idén az ukrajnai háborúról szóló tudósítást díjazták a legtöbbet, az Associated Press (AP) két díjat – köztük a legnagyobb elismerésnek tekintett közszolgálati díjat – nyert a riportjaiért és fényképeiért. A New York Times is több díjat kapott az ukrajnai háborúról szóló hírekért és oknyomozó cikkekért.
Az AP újságírói utolsó nemzetközi újságíró csapatként ott voltak Mariupolban, amikor a Fekete-tenger partján fekvő, egykor több mint 400 ezres várost elkezdték bombázni az oroszok. Kimenekítésük előtt dokumentálták, ahogy a város elesett – ez a riport nyerte a közszolgálati díjat. Az AP nyerte a breaking news fotódíjat is.
A Times nyerte a nemzetközi tudósításért díjat a háborúról szóló napi tudósításukért, valamint a Bucsa városából menekülni próbáló ukránok halálával kapcsolatos, nyolchónapos oknyomozó munkájukért. Utóbbi nyomozásuk során azonosították a meggyilkolt ukrán civilek haláláért felelős orosz katonai egységet.
Egy alabamai híroldal, az al.com két Pulitzer-díjat is nyert. A helyi tudósításért díjat egy olyan sorozatért kapták, amely feltárta, hogy Brookside város rendőrsége hogyan növelte bevételeit közlekedési bírságok és járműlefoglalások növelésével. Az al.com a kommentár-díjat is elnyerte Kyle Whitmire politikai rovatvezető Alabama történelmével foglalkozó cikkeiért.
A helyi tudósításért járó másik díjat Anna Wolfe, a Mississippi Today munkatársa kapta 77 millió dollárnyi jóléti támogatással kapcsolatos botrányról szóló, ötéves nyomozásáért.
A Los Angeles Times nyerte a breaking news díjat a Los Angeles-i városi tanács tagjai közötti titkos beszélgetésről kiszivárgott hangfelvételről szóló tudósításért. A felvételen a tisztségviselők rasszista kifejezésekkel gúnyolódtak embereken és a tanács más tagjait becsmérelték – az eset miatt a két politikus lemondott hivataláról.
A Los Angeles Times fotó kategóriában is nyert. A díjat Christina House fotóriporter kapta egy sorozatáért, amit egy 22 éves, Hollywood utcáin egy sátorban élő várandós nőről készített.
A nemzeti tudósításért díjat Caroline Kitchener, a Washington Post újságírója kapta az alkotmányos abortuszjog eltörléséről szóló cikkeiért, köztük egy hosszú anyagért, amit egy texasi tinédzserről készített, aki 48 órával az állami abortusztilalom bevezetése előtt tudta meg, hogy ikrei lesznek.
Az oknyomozó riporteri díjat a Wall Street Journal munkatársai kapták magas rangú szövetségi tisztviselők pénzügyi befektetéseit vizsgáló sorozatukért. Az újságírók mintegy 12 ezer tisztviselő pénzügyi adatait elemezték, és megállapították, hogy közülük több ezren olyan vállalatok részvényeivel kereskedtek, amelyek lobbitevékenységet folytattak annál az állami ügynökségnél, ahol dolgoztak, míg több mint 60 tisztviselő nem sokkal különböző szabályozási intézkedések bejelentése előtt kereskedett olyan részvényekkel, amelyekre a szabályozás irányult.
Caitlin Dickerson, az Atlantic munkatársa kapta a magyarázó riportért járó díjat a Trump-kormányzat migráns családok szétválasztására célzó intézkedéseiről szóló nyomozásáért. Dickerson 18 hónapon keresztül dolgozott a projekten, amelyből kiderült, hogy amerikai tisztviselők félrevezették a Kongresszust és a közvéleményt, és gyakran azon voltak, hogy a migráns családokat minél hosszabb ideig tartsák egymástól szétválasztva.
A többi díjazottról itt olvashat.