Kult hvg.hu/MTI 2023. május. 08. 17:10

Elek Judit felújított filmje meghívást kapott a cannes-i filmfesztiválra

Az 1969-es Sziget a szárazföldön a Cannes Classics válogatásban szerepel majd.

Elek Judit Sziget a szárazföldön című filmje kapott meghívást a május 16. és 27. között megrendezendő 76. Cannes-i Filmfesztiál felújított alkotásokat bemutató Cannes Classics válogatásába.

A Nemzeti Filmintézet tájékoztatása szerint Elek Judit első, 1969-ben készült nagyjátékfilmje egy magányos, idős asszony története. A Kiss Manyi által alakított asszony budapesti bérházban, egy nagy lakásban él, de szűkös társbérleteikben szorongó szomszédainak nyomására elhatározza, hogy lakását kisebbre cseréli. A film felidézi a hatvanas évek Budapestjének atmoszféráját, a dokumentarista ábrázolásmódot szürreális hangulattal és groteszk humorral ötvözve.

A Sziget a szárazföldön forgatókönyvírója Mándy Iván volt, operatőre a közelmúltban elhunyt Ragályi Elemér, akivel már a Meddig él az ember? (1967) című filmben is sikerrel dolgoztak együtt.

Elek Judit filmjei négy alkalommal is szerepeltek Cannes-ban, először 1968-ban a Meddig él az embert vetítették a Kritikusok Hete szekcióban. A Sziget a szárazföldönt hosszú vastaps fogadta, amikor 1972-ben versenyen kívül bemutatták. A cannes-i fesztivál felújított klasszikus alkotások szekciójába korábban meghívást kapott Jancsó Miklós Szegénylegények, Makk Károly Szerelem, Fábri Zoltán Körhinta, Bacsó Péter A tanú, Sára Sándor Feldobott kő és Mészáros Márta Napló gyermekeimnek című alkotása.

Elek Judit a Színház- és Filmművészeti Főiskolán rendező szakon tanult 1956 és 1961 között Máriássy Félix osztályában. Pályáját dramaturgként kezdte a Budapest Filmstúdióban, alapító tagja volt a Balázs Béla Stúdiónak. Tabutörő dokumentum és játékfilmjeiben mély együttérzéssel és nagy szenvedéllyel ábrázolja az emberi kapcsolatokat, az érzékeny társadalmi vagy történelmi témákat áll az NFI közleményében.

Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?