Kult Németh Róbert 2022. december. 22. 13:30

Elment, de itt maradt – 20 éve halt meg Joe Strummer, a Clash frontembere

Németh Róbert
Szerzőnk Németh Róbert

A hetvenes években utat tört a punkkal, és aztán azt is megmutatta, mi jöhet a no future után. 2002. december 22-én halt meg.

Joe Strummer, aki 1952-ben Ankarában született (apja Törökországban teljesített diplomáciai szolgálatot) sok tekintetben kulcsembere volt az elmúlt évtizedek könnyűzenéjének.

Ő volt az egyik első londoni punkzenekar, a Clash frontembere, alapítója. Aztán jól látta, hogy nem szerencsés bezárkózni abba az életérzésbe és zenei-kulturális formulába, amit a punk jelent, így a Clash harmadik nagylemeze, az 1979-ben megjelen legendás London Calling már stílusok tárházát nyújtotta: reggae, ska, jazzes-swinges dalok, funk, soul, gitárpop, miegyéb. Ezzel, másokkal együtt, például a Sex Pistols-os John Lydon Public Image Ltd. nevű zenekarával párhuzamosan, példát mutattak, merre vezet tovább az út a rockzene és a popkultúra számára friss levegőt jelentő punkrobbanás után.

A Clash aztán főként az ő és a másik szerző-gitáros-énekes, Mick Jones rivalizálása miatt hamarosan feloszlott, de Joe Strummer haladt tovább a maga által kijelölt úton. Az egyik első könnyűzenész volt, aki bátran injektálta a népzenés hatásokat a rockba, így a világzenének nevezett nagy műfaji kavalkád pionírja is volt, de ő volt az egyik első rocker, aki nyitott a nyolcvanas években azért még jellemzően undergroundnak számító hiphop felé.

A nyolcvanas évek végétől The Latino Rockabilly War nevű kísérőzenekarával dolgozott, majd a kilencvenes években megalakította The Mescaleros nevű együttesét, amellyel négy albumot is megjelentetett, az utolsót 2003-ban, Streetcore címmel. Ezek már nem voltak olyan kimagasló lemezek, de mindegyik élvezetes, vérbő rockzene.

A Clash-t 2003-ban beiktatták a Rock and Roll Hall Of Fame-be, ám Strummer hatása a rockra és a popkultúrára nem ezért elvitathatatlan. Hanem mert olyan fazon volt, és olyan utakon járt, amin mások előtte nem. Rajongója Bruce Springsteen és Dave Grohl – előbbi már annak idején is oda volt a London Callingért, és aztán sokszor műsorra is tűzte a dalt. Ha nincs Strummer és a Clash, biztosan nem alakultak volna olyan zenekarok, mint a Gogol Bordello vagy a Dropkick Murphies. Johnny Cash-sel is dolgozott: együtt is feldolgozták azt a Bob Marley-féle Redemption Songot, ami Strummer Streetcore című utolsó, posztumusz lemezére is felkerült.

2002. december 22-én holtan találták angliai (somerseti) otthonában, szívrohamot kapott. 50 éves volt. 2016-ban Jonathan Rhys Meyers főszereplésével film készült a Clash-ről London Town címmel, New Yorkban, az East Village-ben pedig egy házfalra fújt graffiti őrzi az emlékét.


Wikipedia
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.