Kult Kovács Bálint 2022. december. 16. 14:30

A NER udvari szobrásza elröptette Magyarországot a Balkán mélyére

Kovács Bálint
Szerzőnk Kovács Bálint

Esténként már járókelők tucatjai fotózzák Szőke Gábor Miklós legújabb, több százmillió forintért rendelt, reflektorfényben csillogó szobrát. Talán nem akarják elhinni, hogy amit látnak, az tényleg a valóság. A magyar valóság.

Egyszer mindenkinek érdemes ellátogatnia Észak-Macedónia fővárosába, Szkopjéba, ahol a Balkán bája keveredik Európa levegőjével – és mivel valóban a Balkán közepén vagyunk, ezzel nincs is semmi gond. Szkopje főterén gigantikus, a több száz évvel ezelőtti korokat megidéző szobrok magasodnak az emberek fölé: Nagy Sándor gyerekként a családjával, dicső harcos a két lábon ágaskodó lován, míves, pontosabban görcsösen mívesnek látszani akaró diadalív. Csakhogy ezeket az emlékműveket mindössze pár éve építették, ráadásul, hogy tényleg teljes legyen a giccsparádé, este többféle színnel világítják meg a szobrokat és szökőkutakat, sőt a színek villogva váltakoznak is, a plázaesztétikát keverve a klasszicizáló szándékkal. Felülmúlhatatlan látvány.

Szobor Szkopje főterén: Harcos lóháton
Wikipedia

Vagy legalábbis felülmúlhatatlannak tűnt, amíg a Fidesz a NER egyik melléktevékenységeként nem kezdte egyre inkább rátenni a kezét a képzőművészetre, amiből nemcsak a múzeumok lenyúlásából következő kínos kiállítások következnek, de a köztereink esztétikájának módszeres átformálása is itt, ahol Európa levegője egyre fogy, a Balkáné viszont már itt van, csak épp semmi báj nincs a dologban.

És ennek a borzasztó törekvésnek a leglelkesebb és már leggazdagabb kivitelezője a kormány udvari szobrásza, Szőke Gábor Miklós,

aki mostanra már eljutott a városkép vizuális lezüllesztésének olyan szintjére, aminél, most még úgy tűnik, nincs lejjebb – de ne legyünk ennyire optimisták.

A folyamat épp a napokban tetőzött be, amikor a helyére emelték SZGM legújabb, 200 millió forint közpénzből, természetesen pályázat nélkül készíttetett alkotását, a 4,5 méter magas és 7,2 méter hosszú, Csodaszarvast ábrázoló bronzszobrot a Postapalota – új nevén: a Pénzmúzeum – kertjében, a Széll Kálmán tér szomszédságában, a Krisztina körúti elágazásnál. Ez a szobor, különösen az esti díszkivilágításban – vagy féltucatnyi olyan erős reflektor fénye vetül rá, amilyenek egy stadiont is bevilágítanának – egymaga felülmúlja Szkopje főterét. És alul mindent, amit SZGM-től eddig láttunk. Igen, ideértve a Vadászkiállítás bejáratánál lévő agancskaput is.

A teljes életművét a tökéletes egyhangúságra, egyötletűségre felépítő, megújulni képtelen és láthatólag nem is kívánó SZGM csodaszarvasa természetesen ezúttal is rengeteg apró elemből áll össze, ezúttal már nem fadarabokból, hanem – talán az egyre pofátlanabb megrendelési összegeket szimbolizálva – pénzérmékre emlékeztető, a fényben őrületesen csillogó bronzlemezkékből. Ez a hamisítatlan újgazdag-esztétika – „ha csillog, akkor látszik rajta, hogy drága!” –, a karácsonyi vásárok leghaszontalanabb standjait, egyúttal az azokra aggatott fényfüzéreket is felidéző összhatás

a lehető legpontosabb példa arra, mit is jelent a giccs,

főképp azzal a semmilyen túlzástól vissza nem riadó megvilágítással, amely révén az ember már a Széll Kálmán téren azt hiszi, ha felnéz az égre, hogy vagy hatan hívják egyszerre Batmant, ami persze érthető lenne ebben az országban.

Reviczky Zsolt

És a szobor persze gigantikus, vagy még pontosabban: gigantomán, a méretével akar lenyűgözni, nem a minőségével. Tekintélyt akar parancsolni, nem pedig értelmezésre, gondolkodásra hív, mint a valódi művészet, vagyis mint bármiféle művészet. Mert ez Szőke Gábor Miklós közterekre helyezett dömpingalkotásainak legkomolyabb problémája: azt hazudja a közönségnek, hogy ez a művészet, pedig nem az, illetve legfeljebb akkor az, ha a legmegengedőbb, filozófiai-technikai értelmében használjuk a szót, de abban az értelmében a nagymama könyvespolcon porosodó nippjei is művészeti alkotások.

Ez SZGM „művészete”: a kormány mindent leuralni akaró, korrupt, pénzt szóró kulturális dilettantizmusát leleplező nipp-gyűjtemény,

ami, ha így megy tovább, lassan az egész országot olyanná változtatja, mint egy vidéki nyaraló eldugott kamrája, ahová el lehetett száműzni mindent, amit nem volt szívünk kidobni, hiába olyan ocsmány mindegyik.

A művészetnek mélyebb rétegei vannak, vagy elgondolkodtat, vagy érzelmeket kelt, közöl valamit, de mindenképp hozzá akar adni a világhoz valami olyat, amit művészet nélkül nem lehet. A Csodaszarvas – sem SZGM többi köztéri alkotása – semmi ilyet nem akar. Az ártalmatlanabbja – mint a cuki, egy kaptafára készült, korábbi állatszobrai – csak illusztrál és nagyzol, ha kevésbé ártalmatlan, még üres szólamokat harsog minden gondolat nélkül. Ettől lesz rosszabb a Csodaszarvas egy egyszerű tájsebnél: az alkotója megfogalmazása szerint „totemállat” valójában nem jelent semmit, csak valami olyan, feltételezett összmagyar nemzeti érzésre apellál, amiről ugyanakkor nem tud és nem is akar elmondani semmit. A csodaszarvas olyan szimbólum, aminek jelentése nincs, de meg kell hatódni tőle, kérdés nélkül, parancsszóra, gondolkodni nemhogy nem érdemes, de nem is nagyon szabad rajta.

Ezt testesíti meg a csiricsáré, Balkán-mélyi szobor, és ezzel fejezi ki legpontosabban azt a művészeteszményt, amit a NER képvisel: hogy művészet, az ne legyen, mert csak ne gondolkodjon el senki semmin, viszont kellenek tárgyak, filmek, színdarabok, amik pillanatokra elhitetik, hogy nagyok és dicsők vagyunk, vagy ha azt nem, legalább a nyálcsorgató ürességérzéssel megnyugtatnak. Kiüresített szimbólumokból összeálló kiüresített művészetfelfogás, ami, ha szobrászatról van szó, legalább még vizuális környezetszennyezéssel is jár. Mind veszítünk rajta, csak Szőke Gábor Miklós nyer.

Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: