Kult hvg.hu 2022. november. 09. 11:37

Csak idő kérdése volt, hogy Warhol konzervdobozait is megtalálják maguknak a klímaaktivisták

Az ok gyaníthatóan nem a paradicsomlével leöntött Van Gogh-kép előtti tisztelgés volt, hanem inkább a mű üzenete.

Ismét a klímaaktivisták céltáblája lett egy híres műalkotás, ezúttal Andy Warhol egyik, Campbell leveskonzervekről készült művét rongálták meg az ausztrál Nemzeti Galériában. A kék filctollal összefirkált képnek, amelyhez később oda is ragasztották magukat a támadók, szerencsére nem esett baja, ugyanis üveg védte – írja a Guardian.

Az elmúlt időszakban több hasonló akcióra is sor került. Londonban a Just Stop Oil környezetvédő csoport tagjai nyáron odaragasztották magukat egy 19. századi festményhez, később pedig paradicsomlével öntötték le Van Gogh Napraforgók című művét, de Vermeer Lány gyöngy fülbevalóval című festményét sem kímélték, amely a hágai múzeum gyűjteményének része.

Kik azok, akik leöntik a híres festményeket és kik állnak mögöttük?

Mit éreznek, amikor valami gyönyörűt és felbecsülhetetlen értékűt elpusztítanak a szemük előtt? Felháborodnak? Jó! Hol van ez az érzés, amikor azt látják, hogy a bolygót pusztítják el? Ezt a festményt üveg védi, rendben van (...), de a gyerekeink jövője nincs" - mondja egy Just Stop Oil radikális klímavédelmi mozgalom nevét viselő fehér pólóba öltözött férfi, miközben Vermeer Lány gyöngy fülbevalóval című festménye mellé ragasztja a kezét a hágai Mauritshuisban.

A mostani támadást egy másik szervezet, a Stop Fossil Fuel Subsidies hajtotta végre, amelynek az a célja, hogy az ausztrál kormány ne támogassa tovább az olaj-, gáz- és szénipart. A képválasztásra magyarázat lehet az egyikük nyilatkozata, aki szerint Warhol a fogyasztói társadalom őrületét ábrázolta, mostanra pedig elért minket a kapitalizmus őrülete. Mint mondja, „miközben a családoknak aközött kell választania, hogy gyógyszert vagy ételt adjanak a gyerekeiknek, addig a fosszilisüzemanyag-gyártó cégek rekordprofitra tesznek szert. A kormány mégis percenként 22 ezer dolláros támogatást ad a fosszilis energiaiparnak.”

(Nyitóképünk illusztráció.)

Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.