Nyilvánosságra kerültek a világhírű író, a Sátáni versek szerzőjének sérülései, amelyeket még augusztusban szenvedett el egy ellene New York államban elkövetett merénylet közben.
Salman Rushdie elvesztette látását az egyik szemére és az egyik keze is lebénult, miután két hónappal ezelőtt New York államban egy előadás megtartására készülve támadás érte – erősítette meg ügynöke a Guardian tudósítása szerint. A 75 éves írót a nyakán és a törzsén érték a késszúrások, amikor augusztus 12-én a Chautauqua Institution színpadára lépett, hogy előadást tartson a művészi szabadságról.
Rushdie sérüléseinek teljes mértéke eddig tisztázatlan volt. Andrew Wylie azonban a spanyol El Paísnak adott interjújában kifejtette, hogy a támadás nem csak súlyos volt, de megváltoztatta Rushdie életminőségét is.
„(A sebei) mélyek voltak és az egyik szemére is elvesztette a látását” – mondta Wylie. „Három súlyos sebet kapott a nyakán. Az egyik keze mozgásképtelen, mert a karjában lévő idegeket elvágták. És még körülbelül 15 seb van a mellkasán és a törzsén. Szóval brutális támadás volt.” Az ügynök nem volt hajlandó megmondani, hogy Rushdie még mindig kórházban van-e, azt mondta, a legfontosabb, hogy az író életben maradjon.
Wylie azt is elmondta, hogy ő és Rushdie már korábban is beszéltek egy ilyen támadás lehetőségéről. „A legfőbb veszély, amivel a fatva kimondását követően annyi éven át szembe kellett néznie az, hogy egy véletlenszerű személy a semmiből előbukkan és megtámadja” – mondta.
Szóval, ez ellen nem lehet védekezni, mert teljesen váratlan és logikátlan. Olyan volt, mint John Lennon meggyilkolása.
Salman Rushdie 1988-ban írta meg Sátáni versek című művét, ebben az Iszlám vallás korai mítoszaihoz nyúlt vissza, ami a hívőket kényelmetlenül érintette. Arra kell itt gondolni, ahogyan mondjuk egy hívő keresztény érezné magát, amikor egy Jézus és Mária Magdolna feltételezett románcáról, vagy Júdás evangéliumáról értekező könyvet vesz a kezébe. Több muszlim országban az iszlám kigúnyolását látták a műben, melyben a bírálók szerint istenkáromló szövegek is vannak. A szürrealista, posztmodern regényt számos országban betiltották, Rushdie számtalan halálos fenyegetést kapott.
Salman Rushdie: az író, aki 33 éve halálraítéltként él
A szélsőséges iszlamisták szemében ő a Sátán maga, az iráni ajatollah fatvát mondott ki rá, felkerült az al-Káida feketelistájára is és mindezért nem csinált semmi egyebet, csak könyveket írt.
Mind közül a legsúlyosabb azonban Iránból érkezett, az ország akkori legfőbb politikai és vallási vezetője, Ruhollah Khomeini ajatollah ugyanis 1989 februárjában fatvában – azaz vallásos rendeletben – kiadta az utasítást: Rushdie-t meg kell ölni. Az ezért járó jutalmat pedig 3 millió dollárban határozta meg. Elvben a fatva minden muszlim kötelessége, és annak értelmében az író megölése szent és büntetlen cselekedet. Az írónak innentől kezdve bujkálnia kellett, hiszen, ahogyan Wylie is mondta fentebb, nagyon is reális veszélye volt annak, hogy a semmiből megjelenik egy ismeretlen és a fatvát végrehajtandó megtámadja.
Az író merénylőjét, a 24 éves, libanoni származású Hadi Matart a helyszínen elfogták és akár 25 év börtönt is kaphat.