A szolgálólány meséjének árverésre bocsátott tűzálló darabja a héten 130 ezer dollárért, azaz megközelítőleg 47,7 millió forintért kelt el.
Margaret Atwood regényének, A szolgálólány meséjének nemrég készítették el a teljesen tűzálló példányát, ami a jelentőségteljes történet védelmének a jelképe lett. A könyv tűzállóságát maga az író is tesztelte – erről korábban itt írtunk.
A példányt kedden bocsátották árverésre a New York-i Sotheby’s aukcióján, ahol 130 ezer dollárért, vagyis közel 47,7 millió forintért kelt el. A bevétel egészét a PEN America nevű nonprofit vállalat támogatására fordítják, amelynek fő profilja az irodalmi- és szólásszabadság támogatása. Margaret Atwood meglehetősen elégedett volt az árverés eredményével, és azt is hozzátette, hogy „a szólásszabadság hevesen vitatott téma, a PEN pedig egy józan hang a kiabálás közepette”.
A PEN America friss közleménye szerint összesen 1586 könyvet tiltottak be az amerikai iskolákban 2021. július 1. és 2022. március 31. között. Az államok közül Texas áll a könyvbetiltások élén, 716 könyv iskolai használatát vonták be a kilenc hónapos időintervallumban – írja a CNN. A PEN közleménye szerint a betiltás nagyban érintette azokat a könyveket, amelyek az LMBTQ+ közösséghez vagy színesbőrűekhez kapcsolódnak.
Atwood az eladást követő sajtóközleményben a könyvbetiltásokról beszélt. „A szolgálólány meséjét sokszor betiltották, viszont reméljük, hogy nem jutunk el az általános könyvégetésig, mint a Fahrenreit 451-ben” – célzott ezzel Ray Bradbury disztópikus regényére, amelyben könyveket égettek, és az olvasást is betiltották. „Viszont, ha mégis, akkor reméljük, hogy néhány könyv elégethetetlen – hogy a föld alatt fognak utazni, mint a tiltott könyvek a Szovjetunióban”.
Suzanne Nossel, a PEN America vezérigazgatója azt is hozzátette, hogy „a cenzúrázás és elhallgattatás elszánt törekvésének harcában ez az elégethetetlen könyv az együttes elszántságunk jelképe, hogy megvédjük a könyveket, történeteket és ötleteket azoktól, akik félnek tőlük, és becsmérlik őket.”
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: