Valerij Gergijevnek több mint 150 millió eurónyi ingatlanja lehet elszórva Olaszországban, a nevéről elnevezett jótékonysági alapot pedig személyes céljaira használja. A bebörtönzött ellenzéki aktivista, Alexej Navalnij csapata szerint a karmesternek holland állampolgársága is van, ami komoly problémákat vet fel az orosz állampolgársági törvény értelmében.
Egy Róma melletti villa, egy Nápoly melletti 5,5 hektáros földbirtok, Rimini mellett vidámpark, kosárlabdapálya és étterem, egy 800 ezer négyzetméternyi terület Milánóban, és két velencei palota is Valerij Gergijev Putyin-barát karmester tulajdonába tartozik a Corriere della Sera olasz napilap márciusi cikke szerint.
Az információkat alátámasztja az a hosszú tényfeltáró cikk, amit a bebörtönzött orosz ellenzéki aktivista, Alexej Navalnij csapata adott közzé a napokban, amely egy másik komoly felfedezést is tett: a karmesternek holland állampolgársága is van, amit a hatályos orosz állampolgársági törvény nem engedélyez. Formálisan ugyanis Oroszországnak csak Tadzsikisztánnal és Türkmenisztánnal van olyan szerződése, ami lehetővé teszi a kettős állampolgárságot. Gergijev nem nyilatkozott holland állampolgárságával kapcsolatban.
Gergijev a legalább 150 millió eurót érő ingatlanvagyonának egy részét Nagae Joko lantművésztől kapta, aki elhunyt férjének hatalmas örökségét művészek patronálására fordította, halálakor pedig hivatalosan is az orosz karmesterre hagyta az ingatlanokat.
Navalnij csapata szerint az orosz állami operaház és a Marijenszki Színház vezetője 2017 óta nem adott le vagyonbevallást, bár állami tisztsége miatt ez kötelező volna számára. A tényfeltáró riport szerint Gergijevnek három szentpétervári lakása van összesen 140 millió rubel (1,7 millió dollár) értékben, Moszkvában egy hasonló értékű ingatlana, a Repino nevű faluban pedig egy dácsája és egy koncertterme, amiben állítólag magának Vlagyimir Putyinnak szokott privát előadásokat tartani.
Az orosz sztárkarmester nem ítélte el az Ukrajna elleni inváziót, ezért kirúgták
A 68 éves orosz Valerij Gergijev hétfőig kapott ultimátumot, hogy nyilvánosan ítélje el az orosz inváziót, de nem tette meg, pedig figyelmeztették, hogy kirúghatják.
Ami viszont konkrétan a bűncselekmény gyanúját veti fel, az az állítás, miszerint Gergijev folyamatosan megdézsmálja a róla elnevezett jótékonysági alap kasszáját, amelynek orosz állami cégek és oligarchák is rendszeres befizetői.
Az alap célja fiatal, feltörekvő zenészek és zeneszerzők támogatása lenne, azonban Gergijev állítólag 375 ezer rubelt (több mint 4100 eurót) hagyott ott egy müncheni kocsmában, valamint több mint félmillió rubelt a harkivi Nasha Dacha étteremben, de az ingatlanjainak rezsiköltségét is állítólag az alapból fedezi.
Gergijevet az oroszok árnyék-külügyminiszternek is nevezik, aki sokat tett Oroszország európai renoméjának fenntartásánban. A karmester idén márciusig a müncheni filharmonikusok vezetője volt, de az ukrajnai orosz invázió után felszólították, hogy tagadja meg hivatalosan is Vlagyimir Putyin politikáját. Miután erre nem volt hajlandó, azonnali hatállyal kirúgták a bajorországi zenekar éléről.