Kult hvg.hu 2022. március. 02. 10:10

Milyen egy veszteséglista? Színes és borongós – hallgassa meg a Felső Tízezer új lemezét

Az elmúlt években lépésről-lépésre lett egyre sikeresebb a lendületes gitárzenét játszó, személyes és közérzeti kérdéseket egyaránt izgalmasan interpretáló Felső Tízezer. A zenekar negyedik, Elkerülhetetlen című nagylemeze hivatalosan március 3-án jelenik meg, ám ma már teljes egészében meghallgatható itt, a hvg.hu-n.

A Felső Tízezer előző nagylemeze, A bonyolult világ a koronavírus első hulláma idején, 2020 márciusában jött ki. Időközben, tavaly májusban a zenekar kiadott egy kislemezt, a Majdnemországot, valamint tavaly két további dal is megjelent előzetesen a készülő negyedik albumról, az Ajtók záródnak és Az ilyen emberek, mint én.

Bár az új album zeneileg és hangszerelésileg a Felső Tízezer legsokszínűbb munkája eddig, a dalszövegek jóval borongósabbak a korábbiaknál. Az Elkerülhetetlen szövegei leginkább egy veszteséglistának foghatóak fel: az elgyászolt kapcsolatokon (Ajtók záródnak, A régi környék) és az identitáskérdéseken túl (Az ilyen emberek, mint én, Ábel megmenti Káint, Előttem az élet) előkerülnek a mentális problémák (Senkiföldje, Lassított felvétel, Az én házam) és a fojtogató közéleti állapotok is (Ugar).

Felső Tízezer
Nagy Gábor

Az Elkerülhetetlen a zenekar előző anyagához hasonlóan Dorozsmai Gergő producerelésével készült a Tom-Tom Stúdióban 2021 márciusa és 2022 januárja között. A lemezfelvételt a különböző járványügyi korlátozásokon kívül nehezítette, hogy Justin Spike, a zenekar gitárosa időközben munkája miatt kiválni kényszerült a Felső Tízezerből, így az albumot a zenekar már négyes felállásban fejezte be.

„A bonyolult világ megjelenése mindenképpen lezárt egy korszakot a Felső Tízezer életében, és egy zeneileg és szövegileg is sokszínűbb irányba indultunk el. Amikor az első ötletek megszülettek az új lemezhez, akkor tudatosan próbáltam ezt megtartani, és ehhez a többiek is nagyon produktívan álltak hozzá. Amennyire könnyedén ment az alkotómunka, a járványügyi körülmények és Justin kiválása kemény akadályokat gördítettek elénk, de elég büszke vagyok arra, hogy stabilan, és megerősödve jöttünk ki ebből a korszakból, és ennek elég szép emlékműve az új album.” – meséli Sallai László frontember az új lemezről.

És akkor íme, itt az új Felső Tízezer-lemez:

Az album lemezbemutatója március 25-én lesz a Dürer Kertben, ahol Cz. K. Sebő zenekara nyitja az estét. A lemezbemutató Facebook-eseménye itt.

hvg360 Rácz Gergő 2025. március. 13. 19:48

A kormány akkor tiltja be, amikor már magától is megdögleni látszik a műhús

Könnyen lehet, hogy végnapjait éli a piaci csodának indult mesterséges húspiac: amíg a műhúsoknál továbbra is várat magára az áttörés, a növényi alapú alternatívát gyártó cégeknél rövid időn belül töredékükre estek a részvényárak. A folyamatnak több oka van, a piaci szereplők ezzel együtt optimisták, és a bátor befektetőknek a mostani szintek akár jó belépési pontot is jelenthetnek, ha épp akad elkölteni való pénzük. Lehet, hogy hazai célpontokat nem találnak, mivel a kormány újonnan bejelentett tervei szerint a teljes szegmenst betiltaná.