Az elismert karikaturista fanyar humorú rajzai három kormányzati ciklus kicsinyes, felháborító, sokszor dilettáns megközelítéseiről, eseményeiről adnak pontos látleletet. A szellemes karikatúrákon megörökített, immár történelmi jelentőségű pillanatok megmutatják az apró lépéseket, amelyekkel átvezettek minket a köztársaságból ebbe a sajátos államformába.
Fake-news vagy látlelet a politikai karikatúra? Lehet-e nevetni egy épülő diktatúrán? Mikortól lehet tiltani a politikai karikatúrát, és van-e a határ a túlzásaiban? A közéleti karikatúrák szinte valamennyi politikai rendszerben felfedezhetők; „a diktátorok megtanulták, hogy szükségük van a szellemi ellenzékre” – írta Márai.
Ennek is köszönhetjük talán, hogy Marabu az elmúlt tizenkét év alatt több ezer karikatúrát rajzolt, amelyek válogatásából elkészült a hvg360 első könyve, az Oszt Jónapot! című kötet. Így megismerhetjük többek között a Focializmust, az Oktatási deformot és a Karaktergyilkossági csoport munkáját.
Ám "hiedelem, hogy a politikai karikatúrákon, vicceken jókat lehet nevetni. Kesernyés humorok ezek, felháborító, fájó témák karikatúrái, nincs bennük öröm. Ne nevetésre számítsanak, hanem fanyar, kiábrándult biccentésekre: ez van"
– írja Marabu, akivel az érdeklődők személyesen is találkozhatnak a könyv kiállítással egybekötött bemutatóján március 25-én, 18 órától a Marczibányi Téri Művelődési Központban.
A könyvbemutatón Marabuval Tóta W. Árpád, a HVG publicistája, Nagy Iván Zsolt, a hvg.hu felelős szerkesztője és Jakus Ibolya, a HVG tartalomfejlesztési vezetője beszélget. Bővebb információ a programról itt található.
A karikaturista 1962-ben született, de még nem Marabuként. Eredeti szakmáját felelőtlenül félredobva képregények rajzolásába kezdett, majd a rendszerváltás közéleti, politikai újságviccek rajzos világába sodorta, ahol végleg ott ragadt. 1990-től megélhetési karikaturista, az eltelt évtizedek alatt számtalan alakuló, megszűnő, túlélő napilap, hetilap, havilap külső bedolgozója, és persze az interneten is felbukkan itt-ott. Rajzait kezdetben SzLR szignóval jelezte, 1992-től a Marabu nevet használja. Politikai irányultságát, szemléletét általában azok az aktuális politikusok határozzák meg, akik éppen kitolnak vele mint állampolgárral. Az Oszt jónapot a hetedik kötete. |