Hétfőn vette át a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) rektori megbízását Áder Jánostól Rátóti Zoltán. Ennek apropóján adott interjút az eddigi egyoldalú világnézeti nevelésről, amiből ő hallgatóként semmit nem érzett.
Nagy verseny nem volt a rektori pozícióért, Rátóti volt az egyetlen jelölt, ráadásul ő a Színház- és Filmművészetért Alapítvány kuratóriumának tagja, és a Nemzeti Színház tagja. Azaz saját rektori kinevezéséről egy olyan kuratórium döntött, aminek ő is a tagja, továbbá a kuratóriumi elnök a színházának igazgatója, Vidnyánszky Atila. Ezek után nyert.
A kinevezése apropóján pedig interjút adott a Magyar Nemzetnek. „Örültem volna, ha felkérnek… Mindig is sokat számított a szakmában, hogy ki tanít a főiskolán, amely ma már egyetem” – mondja a lapnak adott interjúban Rátóti, aki szerint eddig az egyoldalú világnézeti nevelés volt fontos. Ezt mi sem bizonyítja jobban, szerinte, mint hogy a jobboldalhoz köthető művészek nem kaptak tanári pozíciókat. "Valamint emlékszünk, hogy az SZFE-botrányban megnyilvánuló hallgatók komoly „előnevelésben” részesültek, mindegyikük a kormányt és a kormány politikáját támadta. Ezt a befolyásolást nem tartom megfelelőnek.”
Szerinte Gyurcsány miatt van megosztottságban a szakma. „A gyurcsányi elhíresült mondatok óta sajnos a szakmánkban nem egymást ambicionáló művészi vetélytársak vagyunk, hanem politikai ellenfelekké váltunk” – fogalmazott.
Rátóti a nyolcvanas években járt a főiskolára, Horvai István osztályába, akit joggal nevezhetjük Major Tamás mellett a másik markánsan kommunista színházalkotónak. Az új rektor azonban ebből semmit nem érzett hallgatóként. „Tizenkilenc esztendős fejjel nem értettük, hogy beszéltek valami városi-vidéki ellentétről. Közöttünk semmi efféle nem volt, és a szakmai órákon ideológiai képzés sem zajlott. Persze elméleti órákon tudományos szocializmust és a filozófia alapjait oktatták.”
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: