Kult hvg.hu 2021. augusztus. 17. 14:25

Nem nagyon kellett „édesgetni” a Freeszfe-be az SZFE-ről távozó diákokat

Már márciusban látszott, hogy az Emergency Exit nevű programot az SZFE egyre több és több hallgatója fogja igénybe venni. Az egyetem új vezetése úgy véli, ez a lépés a rombolás egy újabb állomása, az Európai Parlament viszont nagyon is másképp gondolja az ügyet. Idézzük fel, mit is jelent pontosan a külföldre távozás, és „az önképző egyesület”.

Free SZFE
Friss cikkek a témában

Az RTL Híradónak tagadta a FreeSZFE elnökségi tagja, hogy az egyesület elédesgette volna a hallgatókat. Az "édesgetés" szót a Színház- és Filmművészeti Egyetem vezetése használta egy vasárnapi közleményében, amelyben arra reagált, hogy az intézményt újabb 41 diák hagyta el.

"Minden hallgató maga döntötte el, hogy hol szeretne tanulni a jövőben" – emelte ki Al-Farman Petra, hozzátéve, vannak olyan osztályok, ahol nem is csatlakozott minden diák - ennek több oka is van, például pénzügyi tényezők.

A 2019-ben indult filmes képzésből a következő osztályok hallgatói szüntették meg jogviszonyukat az egyetemmel:

  • BA osztályok: gyártásszervezők: 6-ból 5 hallgató,
  • filmrendezők: teljes osztály, 5-ből 5 hallgató,
  • vágók: teljes osztály, 6-ból 6 hallgató,
  • operatőrök: teljes osztály 6-ból 6 hallgató,
  • filmforgatókönyvírók: teljes osztály, 6-ból 6 hallgató,
  • MA osztályok: filmrendezők: teljes osztály, 7-ből 7 hallgató,
  • operatőrök: 7-ből 6 hallgató.

Ők tanulmányaikat szeptembertől a Freeszfe Egyesületen belül folytatják.

A Színház-és Filmművészeti Egyetem vasárnap azt írta, a rombolásnak a legújabb állomása a hallgatók egy csoportjának előre megtervezett távozási akciója, és bár nem érte őket meglepetésként a hír, de „nagy szomorúsággal vették tudomásul, hogy egy önképző egyesület felelőtlenül, egy felsőoktatási akkreditációval nem rendelkező, államilag elismert diplomát kiadni nem jogosult tanfolyamba édesgeti az SZFE diákjait. Ezzel megfosztja őket egy minden elemében megújuló, immár kiemelkedő oktatástechnikai hátteret nyújtó, államilag akkreditált felsőoktatási intézmény, az SZFE képzési lehetőségeitől”.

A Freeszfe Egyesület önmagában valóban nem tud államilag elismert diplomát adni, de elérte, hogy a Vidnyánszkyék által lefoglalt intézményből távozó hallgatók mégis kapjanak diplomát, nem is akármilyen egyetemeken. Márciusban az elsők között számoltunk be az úgynevezett Emergency Exit nevű programról, amelynek keretein belül az egyesület megegyezett

  • a salzburgi zeneművészeti egyetemmel (Universitat Mozarteum),
  • a ludwigsburgi előadóművészeti egyetemmel (Akademie für Darstellende Kunst Baden-Württemberg),
  • a varsói színművészeti egyetemmel és annak kihelyezett bialystok-i bábtanszakával (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza),
  • a svájci színiakadémiával (Accademia Teatro Dimitri)
  • és a bécsi Filmakadémiával (Filmakademie Wien) arról, hogy

elfogadják a hallgatók eddig megszerzett kreditjeit, elfogadják az egyesületi képzéseken belül megtartott órákat, és a saját diplomájukat adják majd ki a hallgatóiknak. A program nem jelent fizikai mozgást: a hallgatók a legtöbb esetben nem utaznak, az eddigi tanáraik taníthatják őket a Freeszfe-n, az adminisztrációs hátteret azonban a külföldi egyetemek biztosítják, tehát elismerik az itthon megtartott órákat, így egyben maradhatnak az osztályok, még akkor is, ha például egy hatfős osztály hallgatói különböző helyekre vannak regisztrálva.

Az Emergency Exit lehetőségét már az egyetemfoglalás óta fontolgatta a távozó közösség, ám a terv eleinte csak a végzős osztályokra vonatkozott. „Ahogy haladtunk előre az időben, világossá vált, hogy ezt a lehetőséget minél több hallgató számára meg kell teremteni, a legfontosabb cél azonban az volt, hogy egyben tartsuk a szakmai közösséget, illetve továbbvihessük azt a rendszert és minőséget, amelyet az SZFE jelentett a maga 155 éves múltjával. Azért szerettük volna felkínálni ezt az alternatívát, hogy megmutathassuk, nem kell mindig kompromisszumokat kötni” – mondta akkor lapunknak Csató Kata bábrendező, ám már akkor is hozzátette, hogy még minimum ötven diák szeretne részt venni a Freeszfe programjában, ezért valószínűleg többen lesznek még, akik kiiratkoznak az SZFE-ről.

Elkészült a mesterterv: így menekítik ki az SZFE diákjait külföldi egyetemekre

Öt európai egyetem veheti át formálisan a Színház- és Filmművészeti Egyetem 150 hallgatóját: az intézmények vállalták, hogy elismerik a diákok eddigi kreditjeit, és segítik őket abban, hogy tovább folytathassák a munkát az oktatóikkal a Freeszfe Egyesületen belül. Közben az oktatás már megkezdődött a Freeszfe-n, ahol hamarosan Tarr Béla is tanítani fog.

Ez következett most be, és erre a lépésre reagálva írta az SZFE, hogy „ez a rombolás egy újabb állomása”. Ezt a „rombolást” egyébként az Európai Parlament díjazta nemrég, hiszen a diplomamentő program kapta az Európai Polgár díjat.

A 2008-ban alapított Európai polgári díjjal olyan kivételes teljesítményt nyújtó személyeket díjaz az Európai Parlament, akik hozzájárultak a közös megértés, a polgárok és a tagállamok közötti szorosabb integráció előmozdításához, vagy az EU értékeinek képviseletére hivatott programokat alakítanak ki, melyek az Európai Unió Alapjogi Chartájában foglalt értékeket képviselik.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.