Megérkeztek az első információk az idei középszintű történelemérettségi feladatairól. A szaktanár szerint olyan témákat érintenek a kérdések, amelyek népszerűek a diákok körében.
Szerdán országszerte megkezdődtek az idei történelemérettségik; középszinten 66 ezer, emelt szinten mintegy 8 ezer diák vizsgázik ma.
A HVG és a hvg.hu oktatási szakportálja, az Eduline szerint a tanulóknak a középszintű vizsga első, rövid feladatokból álló részében
az athéni demokráciával, a középkori építészettel és Mátyás uralkodásával kapcsolatos feladatokat kell megoldaniuk.
A vizsgán ezeken kívül előkerült a II. világháború, a Horthy-, a Kádár-korszak, de Németország újraegyesülése is, egy másik feladat pedig teljes egészében a jelenlegi Alaptörvényről szól.
Az írásbeli töriérettségi két nagy részből áll, a vizsgázók a 180 percet tetszésük szerint oszthatják meg az egyes feladatok között.
A szaktanár az Eduline.hu kérdésére azt mondta, hogy nem tartja nehéznek az idei középszintű történelemérettségi első részét.
Szerinte olyan témákat érintenek a kérdések, amelyek népszerűek a diákok körében.
„Bőven elég lesz a 180 perc az idei középszintű feladatsor megoldására” – mondta a portálnak történelemtanár, hozzátéve: az első, rövid feladatokból álló részben ő nem talált problémás kérdést. „A feladatok változatosak – vannak térképes feladatok, vannak hosszabb forrásokra épülő kérdések” – magyarázta.
A szovjet rendszer és a török terjeszkedés az esszéfeladatok között
Az Eduline.hu közben megírta, hogy a diákok a szovjet ideológiáról, a török terjeszkedésről, a hűbériségről és a dualizmus kori iparról is kaptak esszéfeladatot a középszintű történelemérettségi második részében.
A feladatsor kétféle kifejtendő feladatot tartalmaz: egy rövidet, amelyet körülbelül 100–130 szóban, vagyis 12–16 sorban kell megoldani, valamint egy hosszút, amelynél 210–260 szavas, vagyis körülbelül 26–32 soros esszét várnak a vizsgázóktól.