A Mars egy kis része immár Octavia E. Butler nevét viseli.
Octavia E. Butler Landing lett a neve annak a helynek, ahol landolt a NASA Perseverance kutatórobotja februárban. A 2006-ban elhunyt szerző megkerülhetetlen alkotója a tudományos-fantasztikus irodalomnak: Octavia E. Butler a hetvenes években fekete női sci-fi íróként hívta fel magára a figyelmet a fehér férfiak privilégiumának tartott zsánerben.
Butlerről néhány éve az afrofuturizmus nevű kulturális irányzat kapcsán is említést tettünk, a feminista nézőpontot az elsők között jelenítette meg a sci-fi regényeiben. Az író a Xenogenesis trilógiájának első részében, a Hajnalban például egy fekete nőre osztja a feladatot, hogy a nukleáris apokalipszis után földönkívüliekkel együttműködve újraalkossa az emberi fajt.
Fekete és feminista: hogy lesz szebb a múlt és jobb a jövő?
Az afroamerikai lét eleve irreális jelenség, a rabszolgaság pedig józan ésszel felfoghatatlan trauma, már-már science fiction. Minderre a kollektív afroamerikai tudat kénytelen volt a valóságtól hasonlóan elrugaszkodott válaszokat találni, és ez lecsapódott a művészetben is. De miért sírják el magukat a nézők a Fekete Párducon?
Octavia E. Butler élete során az összes nagyobb díjat elnyerte a műfajban, 1995-ben első sci-fi szerzőként pedig a „Zseni-díjnak” becézett McArthur-ösztöndíjban is részesült.
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: