Az egyház közleményt adott ki az SZFE Vas utcai épületéről, amelyet az új vezetés visszaadna nekik. Nem tudnak olyan döntésről, amely az egyetemen kívül másnak juttatná az épületet.
A Magyar Közlönyben megjelent 2020. évi LXXII. törvény alapján 2020. szeptember elsejével az épület a Színház- és Filmművészeti Egyetem tulajdonába került. Ez azt jelenti, hogy az ingatlan tulajdonosa a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) lesz, amely így saját hatáskörben dönt az épület későbbi sorsáról. Az épületnek nem tulajdonosa a Magyarországi Református Egyház, sem annak bármely belső egyházi jogi személye. Az egyháznak nincsen tudomása olyan hivatalos döntésről, mely az ingatlant a jogszabályban meghatározott tulajdonoson kívül másnak juttatná.
Ezzel zárul a Magyarországi Református Egyház honlapján megjelent közlemény, amely a Vas utca 2/c alatti épület sorsát járja körül. Ezt az SZFE polgársága által hetven napig blokád alatt tartott épületet és benne az Ódry Színpadot adná oda a hírek szerint az egyháznak az SZFE új vezetése.
„A Színház- és Filmművészeti Egyetem kapta meg a Vas utcai épületet” című közlemény – amelyet a Színház.online vett észre – nem kommentálja direkten az új vezetőség döntését. A szöveg végigveszi az épület múltját: mint írják, mindössze hét évig szolgálhatott templomként, aztán a háború után, mivel „a kommunista ideológia az egyházi tevékenységet el kívánta sorvasztani”, egy ideig még bérelhették az épületet, végül a Vallás- és Közoktatás Minisztérium az egész épületet a Színművészeti Főiskolának utalta ki ideiglenes használatra, amíg új épületeik elkészülnek. Ez azonban azóta sem történt meg.
Az egyház a rendszerváltás után 1993-ban megkísérelt igényt benyújtani az épületre, de ezt 1996-ban elvetették. M. Tóth Géza, az SZFE akkori rektora felajánlotta az épületet az egyház számára, amikor az egyetem ismét ígéretet kapott egy új campus felépítésére. Ezt a fenntartó állam azonban akkor sem tette meg. A modellváltásról rendelkező törvény pedig az SZFE tulajdonává tette az épületet.
Az egyház közleménye ugyanakkor úgy fogalmaz, „visszaigényelték” az ingatlant, azonban a valóságban az soha nem volt az egyház tulajdonában. A HVG múlt heti számában írtuk meg: az ingatlant egy protestáns – hangsúlyozottan nem csak református – civil szervezet, a Keresztyén Ifjúsági Egyesület (KIE) építtette a negyvenes években, és az államosításig az egyesület tulajdonában is volt, így az egyház nem igényelhette vissza azt. Így az erre vonatkozó kérelmüket sem vizsgálták érdemben, mielőtt 1996-ban visszadobták volna.
Az Ódry Színpadtól a hétvégén virágokkal és mécsesekkel búcsúzott el a művészvilág; többen fel is szólaltak a modellváltás ellen, Nagy Ervin például azt írta: „szégyen, gyalázat, ami történt”.
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: