Csak a kancellár ment el a minisztériumba – közölte az innovációs tárca, amely sem az egyetem tulajdoni jogait átvevő alapítvány kuratóriumába, sem annak felügyelőbizottságába nem választotta be azokat, akiket az intézmény vezetése javasolt.
Nem jelentek meg az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által kezdeményezett csütörtöki egyeztetésen a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) vezetői és a hallgatói képviselői – közölte a minisztérium pénteken.
Az ITM az SZFE vezetőit, a hallgatók képviselőit, valamint a fenntartást átvevő alapítványi kuratórium leendő tagjait egyaránt meghívta az egyetem modellváltásáról szóló egyeztetésre. Az SZFE részéről csak a kancellár – Vonderviszt Lajos, akit a közleményben nem neveztek meg – vett részt a megbeszélésen. Az intézmény rektori feladatait ellátó vezetője – a tárca által szintén meg nem nevezett Upor László – egyéb elfoglaltságra hivatkozva az egyeztetés kezdete előtt szűk két órával lemondta a részvételt. Az egyetem hallgatói önkormányzatának vezetője szintén az egyeztetéstől való távolmaradását jelezte – írta a minisztérium.
A találkozón a kancellár tájékoztatta a minisztériumot és a kuratóriumot, hogy az SZFE részéről a szeptember 1-jei modellváltás zökkenőmentessége biztosított. Az alapítvány kuratóriumának képviselői tájékoztatást adtak a sikeres modellváltás érdekében tett előrelépésekről.
Az ITM hangsúlyozta, hogy az egyetemi modellváltás célja, hogy az eddiginél rugalmasabb és kiszámíthatóbb működési környezet kialakításával növelje a magyar fiatalok képzésének színvonalát. Az SZFE esetében az átalakítás elvárt eredményeként az ott tanuló és végző fiatalok színházművészeti, televíziós és filmipari esélyei, lehetőségei jelentősen javulnak – olvasható a közleményben.
Megkérdeztük az egyetemet, hogy miért csak a kancellár képviselte őket a találkozón. Válaszukban jelezték, hogy augusztus 31-én sajtótájékoztatót tartanak az intézményben, addig nem nyilatkoznak. Az eseményre szóló meghívóból kiderül, hogy a fennállásának 155. évfordulóját ünneplő intézmény korszakváltásra készül, s búcsúzik „mindattól, amit ez a 155 év jelentett”. A tájékoztatón ismertetik majd a modellváltás folyamatát, következményeit és saját álláspontjukat. „Ezt követően színházi bemutatót tartunk, díjnyertes filmeket vetítünk és zsákutcabállal sírva vigadunk.”
A hallgatói önkormányzat csütörtökön bejelentette: aznap 19 órára újra demonstrálni hívja az egyetem sorsáért aggódókat.
Szerdán kiderült, hogy az ITM nemcsak az SZFE tulajdoni jogát gyakorló alapítvány kuratóriumába, hanem annak felügyelőbizottságába sem választott be senkit azok közül, akiket az intézmény vezetése javasolt. Van viszont két küldötte a Nemzeti Színháznak és a Molnak, valamint egy a Magyar Nemzeti Banknak.
Az egyik felügyelőbizottsági tag, Nemcsák Károly, aki a kuratórium elnökévé tett Vidnyánszky Attila vezette Magyar Teátrumi Társaság tagja és a József Attila Színház igazgatója, az ATV-nek nyilatkozva csütörtökön arról beszélt, hogy a művészi munkába nem szólnak majd bele, csak a fenntartónak leadandó számításokat, a törvényességet ellenőrzik majd.
Az SZFE alapítványi fenntartásba kerülése és néhány hónap alatt levezényelt, az érintettek kéréseit figyelmen kívül hagyó átalakítása ellen tiltakozik az intézmény vezetése, s már többször demonstráltak a hallgatói, szimpatizánsai. A színházi és filmes szakma számos szereplője is kifejezte már egyet nem értését, köztük Vidnyánszky Attila nemzetis társulatának több tagja, az emiatt felmondó Bánsági Ildikó, valamint Udvaros Dorottya és Blaskó Péter is.