Kult hvg.hu 2020. augusztus. 19. 09:26

Udvaros Dorottya: Nem szeretném, ha bárki felhasználná a nevemet

A színésznő nyílt levélben állt ki Székely Gábor, Zsámbéki Gábor és Ascher Tamás mellett.

Free SZFE
Friss cikkek a témában

Nyílt levelet juttatott el Udvaros Dorottya, a Nemzeti Színház Kossuth-díjas színművésze a Színház Online szerkesztőségéhez. A levelet így kezdi:

Sehol és senkitől nem tapasztaltam, sem kollégáktól, sem nézőktől, hogy rosszabb színésznek minősítettek volna azért, mert a Nemzeti Színház tagja vagyok.

Ezután Székely Gáborról, Zsámbéki Gáborról és Ascher Tamásról ír, akik meghatározták színészi pályáját. Mint fogalmaz:

Székely Gábort a mesteremnek tekintem! Zsámbéki Gáborral együtt hozták létre a budapesti Katona József Színházat, amelynek alapító tagja voltam. Volt szerencsém többször dolgozni Ascher Tamással is.

Udvaros végül hozzáteszi:

Nem szeretném, ha bárki bármilyen formában felhasználná a nevemet ezek ellen a nagyszerű színházi alkotók ellen.

A napokban Schilling Árpád is kiállt Székely, Zsámbéki és Ascher mellett. Udvaros nem, de Schilling meg is indokolta, miért érezte szükségesnek ezt. Mint írta, Vidnyánszky Attila a Kossuth Rádióban „bagázsnak” nevezte a Színház-, és Filmművészeti Egyetem oktatóit, megfogalmazása szerint azért, mert szóvá tették, hogy hogy az intézmény alapítványi átalakításának folyamata „mellőz minden demokratikus szándékot és korrektnek nevezhető szakmai munkát”.

Székely Gábor nyílt levélben írta meg véleményét az SZFE-n kialakult helyzetről, melyben az intézmény új kuratóriumi elnökének, Vidnyánszkynak is üzent. A kinevezését követően 41 év után felbontotta a szerződését a Színművészetivel Zsámbéki Gábor.

Kossuth-díjas író tiltakozik a Színművészetin történtek ellen

„El a kezekkel a Színház és Filmművészeti Egyetemtől!” – ezzel a címmel fogalmazta meg az SZFE-n történtekkel összefüggésben tiltakozását Sándor Iván. A Kossuth -díjas író utal rá, hogy írói pályája mellett színházi kritikusként, majd a Film, Színház Muzsika szerkesztőjeként hosszú évtizedekig volt a magyar színház- és filmművészet küzdelmeinek, Európa-szerte is elismert eredményeinek tanúja.

„Tanúja voltam a Főiskolán nevelődött színész és rendezőnemzedékek pályaindulásának: Kálmán György, Sinkovits Imre, Garas Dezső, Törőcsik Mari és az utánuk következők sorozatának. Lapszerkesztőként is támogathattam a magyar színházat megújító kiválóságok (Ascher Tamás, Babarczy László, Ruszt József, Székely Gábor,  Zsámboki Gábor és mások) pályaküzdelmeit-eredményeit. Tanúja lehettem Nádasdy Kálmán, Várkonyi Zoltán direktori, Ádám Ottó, Gellért Endre, Horvai István, Marton Endre és mások tanári teljesítményeinek.”

Mint fogalmaz, „a már inkább  hatalmi emberként, mint eredményes művészként nyilatkozó új fővezető ezt az eredményes múltat-jelent gyalázza meg, mérhetetlen károkat okozva a magyar kultúrának, művészeti életnek, az Egyetemnek.

A hvg.hu-hoz eljuttatott tiltakozásában Sándor Iván azt írja: a nemzet színház- és filmművészetéért, kincsünkért aggódó mindenoldalú művészek-politikusok közös ügye az Egyetem eddigi nagymúltú munkájának zavartalan folytatása.

József Attila szavaival: "...gondoljátok meg..."

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?