Kult MTI 2020. május. 11. 12:16

Maratoni hosszúságú dokumentumfilm tiszteleg a női rendezők előtt

Tizennégy órás dokumentumfilmben mutatja be a filmtörténet női rendezőit Mark Cousins észak-írországi filmtörténész, dokumentumfilmrendező. Magyar alkotók is helyet kaptak a több részletben bemutatandó filmben.

A produkciót a héten teszi hozzáférhetővé a Brit Filmintézet (BFI) online szolgáltatásán – számolt be róla a The Guardian.
Mark Cousins, aki 2011-ben a filmtörténetről készített 15 órás tévésorozatot The Story of Film: An Odyssey címmel, ezúttal a filmművészet női alkotóival foglalkozott a Women Make Film – A New Road Movie Through Cinema című munkájában. A dokumentumfilmet május 18-tól öt héten át részletekben mutatja be a BFI online szolgáltatása, amely egyúttal az idézett filmrendezőnők számos alkotását is kínálja.

A produkció témákra bontva 40 fejezetben tárgyalja a női filmrendezők munkásságát. Mintegy ezer filmrészlet idézi fel hat kontinens 183 rendezőjének alkotásait az elmúlt 130 évből. Cousins megkérdezi, hogyan készültek a filmek, hogyan alakították a történeteket, és hogyan ábrázolják a filmek az életet, a szeretetet, a politikát, a humort és a halált.

"Utazgatás közben, mikor egy-egy országban jártam, mindig megkérdeztem, hogy milyen nagy női rendezőik vannak" – idézte fel Cousins. Mint mondta, így talált rá a 86 éves Srí Lanka-i rendezőre, Sumitra Periesre is. "Az élete is érdekelt, de ebben a filmben a kameráját, a képeit, a társadalmi és pszichológiai elképzeléseit akartuk bemutatni" – fűzte hozzá.

A magyar rendezők közül Mészáros Márta és Enyedi Ildikó több filmjével is foglalkozik a dokumentumfilm.

Cousinst a kilencvenes évek közepétől érdekelte a női filmesek kérdése, mivel egy dokumentumfilmekből készített válogatása ráébresztette, hogy mindössze egy női rendező munkája került a merítésbe. A dokumentumfilm, melynek narrátorai között van Tilda Swinton és Jane Fonda is, 2019-ben debütált a Torontói Filmfesztiválon (TIFF), és azóta számos ország televíziója megvásárolta.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.