Jogszabálymódosításra van szükség ahhoz, hogy átvészeljék a hazai fesztivál- és koncertszervezők a válságot - erről Kádár Tamás, a Sziget főszervezője beszélt egy interjúban.
Felelős döntésnek nevezte a Sziget főszervezője azt, hogy augusztus 15-ig nem lehet 500 főnél nagyobb tömegrendezvényt tartani Magyarországon. Kádár Tamás a főváros Te meg én podcastjának első vendégeként beszélt arról, hogyan élik meg, hogy 27 éves története során először elmarad a fesztivál és a szervező iroda többi nagy rendezvénye, közte a Volt és a BalatonSound.
„Régóta kezdeményeztük a fesztiválszövetségen keresztül, hogy legyen valamilyen határozott idejű tiltás” - fogalmazott, amit azzal indokolt, hogy nehéz bizonytalan körülmények között szervezni, de akár a lemondást intézni.
A jegyértékesítést tekintve a három nagy fesztiválnál több tízezer embert érint a döntés, velük igyekeznek felvenni a kapcsolatot, de azt egyelőre még nem döntötték el, hogy nekik pontosan mit ajánlanak fel. Ehhez azt várják, hogy valamiféle jogszabályi háttér szülessen a visszatérítéssel kapcsolatban, ami nem csak a nemzetközi befektetői háttérrel stabil gazdasági helyzetben levő Szigetet, de a kisebb koncertszervezőket is kedvezőbb helyzetbe hozná. Követendő példaként a holland és belga példát említette. Utóbbi esetében minden fesztiválozó automatikusan kap egy vouchert az elköltött összegről, ezt tudja felhasználni a következő szezonban. A pénzét csak akkor kaphatja vissza, ha akkor nem él a lehetőséggel. Mint fogalmazott:
Nem mi várjuk, hanem a fesztiválpiac várja az állami kiállást, legyen akár szabályozás vagy támogatás: minimális segítség nélkül nem fogja átvészelni a szakma.
Azt hangsúlyozta: nem arról van szó, hogy ne tudnák visszaadni a belépőket, igaz, ehhez előbb vissza kell szerezniük az előadóknak kifizetett előlegeket. Ezek nagyságáról annyit közölt: „bőven egymilliárdnál magasabb” összegről van szó. Arra a felvetésre, hogy az előadók esetleg engednek az árból, annyit mondott, az elmúlt években a világsztároknál elszálltak a gázsik, remélik, hogy ezek legalább normalizálódnak a járvány után.
Kádár Tamás beszélt arról is, hogy a fesztiválok elmaradása nem csak őket érinti, hiszen emiatt a fesztiválhoz kapcsolható foglalkoztatás sem valósul meg. Márpedig a Szigeten például több mint tízezer ember dolgozik a pultostól a biztonsági őrig.
Ami a jövőt illeti, úgy fogalmazott:
soha ennyit nem melóztunk azért, hogy ne történjen meg valami,
2021-re pedig azt ígérti: nagy dobással fognak visszatérni.