A Katona József Színház igazgatója szerint a színházigazgatók hagyományozottan nem minősítik egymás munkáját.
Eszenyi Enikő több mint 250 oldalas igazgatói pályázatában több színházi vezető is szerepel támogatóként. Azok után, hogy a Vígszínház több volt és néhány jelenlegi társulati tagja is a nyilvánosság előtt beszélt arról, hogy az igazgató verbális erőszakkal és agresszív vezetői kommunikációval irányítja az intézményt, és a viselkedése több esetben hozzájárult a szerződésbontáshoz, az ATV megkereste az Eszenyit támogató színházi vezetőket, hogy ennek ismeretében is kitartanak-e még a mellett, hogy ő maradjon a Vígszínház igazgatója.
Máté Gábor a megkeresésre azt írta, hogy
Nem kívánok részt venni ebben a lincselésben.
A Katona József Színház igazgatója hangsúlyozta, hogy az erőszak és a hatalommal való visszaélés minden formáját elítéli, de hozzátette azt is, hogy a színházigazgatók hagyományozottan nem minősítik egymás munkáját.
„A támogatásom annak szólt, hogy – túl a szakmai barátságon, ami közel 40 éves, ráadásul egy unikális tehetségű művész megítélése - elképesztő energiával biztosítja a Víg és részeinek működését, nem mindennapi az az eredményesség, ami statisztikailag is kimutatható. (Csinálja utána bárki.)”
Máté Gábor hozzátette: ha Eszenyi Enikő most gyűjtene ajánlásokat, arra kérné, hogy először is teremtsen tiszta helyzetet a személyével kapcsolatban, és az eredménytől tenné függővé a támogatását.
Az ATV megkeresésére Upor László, a Színház-és Filmművészeti Egyetem rektorhelyettese a válaszában arról beszélt, hogy a Vígszínház régóta kiemelt partnerük, az intézményben a színész- és rendezőhallgatóik is kipróbálhatják magukat. „A Vígszínház belső működéséről keveset tudok, a színházi gyakorlatokról eddig negatív visszajelzést nem kaptunk. Ha a mostani vádak igaznak bizonyulnának, természetesen el kellene gondolkodnunk azon, hogy a hallgatóknak megfelelő-e a vígszínházi légkör” – írta Upor László.
Jordán Tamás, a szombathelyi Weöres Sándor Színház igazgatója a korábbi válaszában azt írta, amikor Eszenyi pályázatát támogatta, még nem jelentek meg a hatalmi visszaélésiről szóló nyilatkozatok. Benne több megválaszolatlan kérdés született meg, például az, hogy miért csak több évvel a Vígszínházból való távozásuk után szólaltak meg a nyilatkozók, vagy hogy miért nem jelezték annak idején az igazgatónak, hogy súlyosan kifogásolják a viselkedését. Jordán Tamás hangsúlyozta, hogy nem lát tisztán az ügyben, és minden színházban törvényszerűen akadnak joggal elégedetlenkedők.
„Egy tényt nem lehet elvitatni. Az esténként 3 helyen játszó Vígszínház 97 százalékos látogatottsággal megy. Ez legalább 1700-1800 néző naponta. (ez egy saját becslés)
Sok minden hozzátartozik egy színházigazgató alkalmasságának megítéléséhez. A hatalommal való visszaélés elutasítása mellett ez a meggyőző nézettség az egyik legfontosabb szempont.”
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: