Történelmi pillanat ez, a legjobb film és a legjobb nemzetközi film kategóriában is nyert Pong Dzsunho filmje, az Élősködők. Az ír üres kézzel távozott, Oscart nyert Brad Pitt, Joaquin Phoenix, Renée Zellweger és Laura Dern is. Ez volt a 92. Oscar-gála percről percre tudósítása.
Most érkezett
... de hamarosan jelentkezünk összefoglalónkkal. Köszönjük, hogy velünk tartottak!
Az Élősködők alkotói történelmet írtak, és nekik köszönhetően végre nem kiszámíthatóan alakult az idei gála.
Dél-koreai film eddig egyszer sem kerülhetett a legjobb filmnek járó Oscar-díj közelébe. A 92. Oscar-gálán azonban elvitték a legfontosabb Oscar-díjat, és még három másikat (legjobb eredeti forgatókönyv, legjobb rendező, legjobb nemzetközi film).
- Legjobb film: Élősködők
- Legjobb rendező: Pong Dzsunho (Élősködők)
- Legjobb férfi főszereplő: Joaquin Phoenix (Joker)
- Legjobb női főszereplő: Renée Zellweger (Judy)
- Legjobb férfi mellékszereplő: Brad Pitt (Volt egyszer… egy Hollywood)
- Legjobb női mellékszereplő: Laura Dern (Házassági történet)
- Legjobb eredeti forgatókönyv: Élősködők
- Legjobb adaptált forgatókönyv: Jojo Nyuszi
- Legjobb operatőr: 1917
- Legjobb vágás: Az aszfalt királyai
- Legjobb látványtervezés/díszlet: Volt egyszer egy… Hollywood
- Legjobb jelmeztervezés: Kisasszonyok
- Legjobb hangtervezés: Az aszfalt királyai
- Legjobb hangkeverés: 1917
- Legjobb vizuális effektusok: 1917
- Legjobb smink: Botrány
- Legjobb eredeti filmzene: Joker
- Legjobb eredeti betétdal: (I’m Gonna) Love Me Again – Rocketman (Elton John)
- Legjobb animációs film: Toy Story 4
- Legjobb animációs rövidfilm: Hair Love
- Legjobb rövidfilm: The Neighbors’ Window
- Legjobb dokumentumfilm: American Factory
- Legjobb rövid dokumentumfilm: Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)
- Legjobb nemzetközi film: Élősködők
Martin Scorsese komoly elismerést az Élősködők rendezőjének kérésére kapott az Oscar-gálán. Pong Dzsunho arról beszélt, hogy Scorsese mekkora példaképe, ekkor a gála résztvevői állva tapsolták meg az amerikai rendezőt.
Ezzel viszont az az előrejelzés is valósnak bizonyult, amely szerint Az ír egyetlen jelölést sem tud majd díjra váltani.
Ez komoly pofára esést jelent a Netflixnek, mivel Az írre 160 millió dollárt (47,5 milliárd forintot) költött. Scorsese korábban elmondta, hogy azért a streaming szolgáltatónál készítette el gengsztereposzát, mert korábban az összes stúdió elutasította a filmtervet – részben a színészek szuperköltséges digitális fiatalítása miatt.
Sajtóértesülések szerint a Netflix hollywoodi viszonylatban is sokat, kb. 70 millió dollárt költött az Oscar-kampányra, de végül csak két díjat tudtak elhozni: Laura Dern a legjobb női mellékszereplőnek, az American Factory a legjobb dokumentumfilmnek járó díjat.
Nem jött be a papírforma, ilyenre az Oscar történetében még nem igen volt példa. A nagy esélyesnek Sam Mendes 1917 című filmjét tartották, de az elesett a legfontosabb díjaktól. Pong Dzsunho rendező viszont így negyedjére ment fel a mai napon az Oscar-gála színpadára, a filmje, az Élősködők ugyanis tarolt az éjjel.
Helyette ezúttal többek között a producer mondott köszönőbeszédet: "úgy érzem, ez óriási lehetőség" – fogalmazott, és megköszönte a koreai közönségnek is a bizalmat. A producer azt mondta: "Szeretném kifejezni a legőszintébb hálámat és legmélyebb tiszteletemet az akadémiai testület iránt."
A stáb ezt követően meghajolt, mire a közönség egyszerre kezdte skandálni, hogy "up", azaz emeljék fel a film készítői a fejüket.
The cast and crew of #Parasite earns audience support after show producers try to cut speeches short after their best picture win https://t.co/IXW5BMpr73 #Oscars pic.twitter.com/W5r7dTCP2w
— The Hollywood Reporter (@THR) February 10, 2020
A kétszeres Oscar-díjas és kétszeres Oscar-házigazda, Jane Fonda konferálta fel a jelölteket.
Lecsúsztak az Oscar legfontosabb díjáról:
- 1917
- Az aszfalt királyai
- Az ír
- Házassági történet
- Jojo Nyuszi
- Joker
- Kisasszonyok
- Volt egyszer egy Hollywood
Vajon Pong Dzsunho negyedjére is felmegy a színpadra?
A Judy című filmben alakította Judy Garlandot.
Zellweger szerint nemeken (gendereken) és kultúrákon átívelő volt számára Judy Garlandról beszélgetni az elmúlt év során. "A legjobbak, a hőseink egyesítenek bennünket" – mondta. Példaként említette Bob Dylant, Scorsesét, de azokat az egyenruhásokat, tűzoltókat is, akik először érkeznek a tragédiák helyszínére. (Ez kiszólás lehet a 9/11-es first responderekre, akik közül rengetegen meghaltak azóta rákban és egyéb szövődményekben, de az állam nehezen vagy nem támogatta az egészségügyi költségeiket.) Judy Garland az életében ugyan nem kapta meg ezt a díjat, de Zellweger szerint ő is a hősök közé tartozik.
Megköszönte a filmes kollégák mellett a bevándorló családjának is, akik a semmiből építették fel az amerikai álmot.
Ez Zellweger második Oscarja, az elsőt a Hideghegyért kapta 2004-ben.
Jelöltek voltak még:
Cynthia Erivo – Harriet mint Harriet Tubman
Scarlett Johansson – Házassági történet mint Nicole Barber
Saoirse Ronan – Kisasszonyok mint Josephine "Jo" March
Charlize Theron – Botrány mint Megyn Kelly
Joaquin Phoenix nagy beszédet mondott. "Nem érzem, hogy bárki felett állnék ebben a teremben" – fogalmazott, majd hozzátette, hogy a legnagyobb ajándék, amit ad ez a lehetőség, hogy Oscar-díjat kap az ember, hogy "hallassuk a hangunkat a hangtalanokért".
"Sok esetben úgy érezzük, hogy különböző ügyekért kell kiállnunk, de úgy vélem, hogy ha genderről, egyenlőségről, rasszizmusról van szó, vagy bárki jogai iránt vívott harcról, akkor az igazságtalanságért vívott harcról beszélünk".
A veganizmusáról híres Phoenix kiemelte, hogy "csak egyetlen rassznak, nemzetnek van lehetősége büntetlenül kizsákmányolni a többit". Azt mondta, hogy "egocentrikus világnézettel rendelkezünk, a természetes világot kizsákmányoljuk, az univerzum központjának gondoljuk magunkat".
A Joker főszerepéért elismert színész kiemelte, hogy a lemondás áldozatokkal jár, de alapvetően az emberiség zseniális, az emberek kreatívak, és jók, ha a szeretetet választjuk vezérelvként.
"When he was 17, my brother wrote this lyric, he said 'run to the rescue with love and peace will follow.'" #Joker's Joaquin Phoenix shares a lyric from his late brother, River Phoenix while accepting best actor at the #Oscars https://t.co/ERIZdYiUX1 pic.twitter.com/mhIAd6bQCd
— The Hollywood Reporter (@THR) February 10, 2020
Elmondta azt is, hogy egykoron gazember volt, önző, sok esetben kegyetlen, "nehéz volt velem dolgozni, és hálás vagyok azért, hogy adtak egy második lehetőséget nekem" – vallotta be.
Olivia Colman adta át Phoenixnek a díjat, aki azzal konferálta fel a jelölteket, hogy 2019-ben ő kapott Oscart, és most örül, hogy újra itt lehet. "A tavalyi év a legjobb estét jelentette a férjem életében, én pedig már háromszor szültem" – poénkodott.
Akik nem nyertek a kategóriában:
- Antonio Banderas – Fájdalom és dicsőség mint Salvador Mallo
- Leonardo DiCaprio – Volt egyszer egy Hollywood mint Rick Dalton
- Adam Driver – Házassági történet mint Charlie Barber
- Jonathan Pryce – A két pápa mint Jorge Mario Bergoglio bíboros
Steven Spielberg konferálta fel a megemlékezést, Eilish a Yesterdayt énekelte el.
Az elhunytak sorban ott volt a Mindenki producere, Udvardy Anna, továbbá Kobe Bryant, Bibi Andersson, Peter Mayhew, Doris Day és természetesen Kirk Douglas.
Spike Lee jelentette be az Élősködők rendezőjének nevét. A dél-koreai film tarol az idei gálán: Pong Dzsunho harmadjára ment fel a színpadra.
"Már azt hittem, hogy hátradőlhetek" – fogalmazott viccesen, hisz korábban a legjobb forgatókönyvért és a legjobb nemzetközi filmért is díjat vehetett át. "Ami a legérzelemgazdagabb, az a legkreatívabb" – mondta köszönőbeszédében, majd tapsot kért Scorseséért. Pong Dzsunho az egyik legfőbb inspirátorának nevezte Az ír rendezőjét, de Scorsese mellett Sam Mendest, Todd Philipset is dicsérte (a kategória másik nevezettjét, Tarantinót nem).
Pong Dzsunho azzal zárta beszédét, hogy "holnap reggelig inni fogok".
És akik végül nem nyertek:
- Sam Mendes – 1917
- Todd Phillips – Joker
- Martin Scorsese – Az ír
- Quentin Tarantino – Volt egyszer egy Hollywood