Kult hvg.hu 2020. január. 30. 08:05

Eszenyi Enikő: Nem akarok politikai térbe belépni

A Vígszínház igazgatója szerint a szakmai szolidaritásnak nem kell mindig nyilvánosnak lenni.

A Vígszínház igazgatója ismét megpróbálta elmagyarázni, hogy miért nem ment el a szabad színházakért és a színháztörvény ellen tartott tavaly decemberi tüntetésre. Eszenyi Enikő a Magyar Narancsnak adott interjút, amelyben hosszan fejtegette a Shakespeare iránti rajongását, és méltatta az igazgatói munkáját, jelezve, hogy írja már az idén esedékes igazgatói pályázatát, és

remélem, olyat tudok letenni az asztalra, hogy nem hagyok kétséget afelől, hogy továbbra is én vezethetem a színházat.

Az interjúban szóba került, hogy a Forbes öt évvel ezelőtt a kultúrában a legbefolyásosabb nőnek választotta meg. Arra a kérdésre, hogy ez a befolyás azt jelenti-e, hogy a fennálló rezsimmel jó kapcsolatokat ápol, Eszenyi Enikő felidézte, hogy Demszky Gábor alatt lett igazgató, majd jött Tarlós István, most pedig Karácsony Gergely: „Valamennyi érán keresztül mentem. Én ezzel úgy vagyok, hogy állok egy folyóban, amivel szeretek sodródni, szenvedélyesen új utakat keresni, de hogy egyik vagy a másik partra kilépjek, olyan nincs. Soha senki a politikai szférából nem szólt ide telefonon, hogy nyomást gyakoroljon rám. A tervezett műsorral kapcsolatban a hatalomból senkivel nem kommunikálok.”

A beszélgetés végén felidézték azt is, hogy a Vígszínház igazgatója nem ment el a december 9-ei szabad színházakért rendezett tüntetésre, amit annak idején azzal indokolt, hogy „szakmai úton kell mindent elintézni, itt pedig politikai térbe került a diskurzus”. Arra a kérdésre, hogy pontosan mit értett ez alatt, Eszenyi Enikő először visszakérdezett:

Mit nem lehet ezen érteni? Azt, hogy nem akarok politikai térbe belépni. Arról nem is beszélve, hogy aznak 1029 ember volt a Vígszínházban, a Padlás jubileumi előadásán, ahol az 1 milliomodik nézőnket köszöntöttük, és együtt énekeltük, hogy „itt van dolgunk, és itt vannak álmaink”.

Eszenyi Enikő szerint a szakmai szolidaritásnak nem kell mindig nyilvánosnak lenni: „Szerintem én nagyon sokat teszek a szakmámért. Bárki megkeres, annak tehetségemhez, lehetőségemhez képest segítek. Amúgy meg nem is hívtak, de erről már nem is akarok beszélni.”

Ez az utóbbi megjegyzés ellentmond annak, hogy a tüntetés szervezői valójában hívták a Vígszínházat a színházakat érintő törvénytervezet ellen rendezett tüntetés egyeztetésére, de nem kaptak visszajelzést.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: