Kult MTI 2020. január. 21. 13:33

Megalakult a Magyar Dokumentumfilmesek Egyesülete

Az alkotók szeretnének szakmai párbeszédet indítani.

Megalakult a Magyar Dokumentumfilmesek Egyesülete (MADOKE). Az elsődlegesen szakmai és érdekvédelmi fórum a dokumentumfilmmel foglalkozó szakemberek képviseletét látja el.

A MADOKE célja párbeszédet kezdeményezni az alkotók, a nézők és a döntéshozók között – közölte a szervezet az MTI-vel. Mint írták, a MADOKE tagjainak lehetőséget kínál a közvetlen szakmai kapcsolatok építésére és az egyesület hosszú távú céljainak, döntéseinek alakítására. Bíznak abban, hogy „Az egyesület idővel akár a jogszabályok vagy a jogalkalmazási gyakorlat megváltoztatására is képes lobbi szervezetté válhat”.

A közlemény hangsúlyozta, hogy a magyar dokumentumfilm jelentős, nagy múltra visszatekintő filmtörténeti hagyományokkal rendelkezik és az utóbbi években sikerült bekapcsolódnia a nemzetközi véráramba is. Sok alkotó jelent meg friss és új hangvételű filmekkel, amelyek az elmúlt néhány évben több mint hatvan országban, csaknem ötszáz fesztiválon vettek részt és mintegy száz díjat hoztak el.

"50 ezer forinttal meg a ruhával, ami rajtam van, világgá megyek"

Gondolt már arra, hogy a szomszédjában minden iratuktól, pénzüktől és méltóságuktól megfosztott szolgálók dolgoznak? A modernkori rabszolgaság bárhol, egy kis településen, vagy egy nagyvárosban is felütheti a fejét. Erre hívja fel a figyelmet a rangos Sundance-en sikerrel vetített magyar film, az Egy nő fogságban.

"Az Egy nő fogságban (2017) első magyar filmként bejutott a rangos Sundance Filmfesztivál dokumentumfilmes versenyprogramjába és Európai Filmdíjra jelölték; A létezés eufóriája (2018) a Kritikusok Hete fődíját hozta el a Locarnói Filmfesztiválról; a Drifter (2014) a dokumentumfilmek Cannes-jának számító IDFÁ-n (Amszterdami Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál) az elsőfilmes szekció versenyprogramját nyerte meg. Ez a sikerhullám bátorított minket arra, hogy összefogjuk egy szervezetben a gyakran kis stábokban és nehéz körülmények között dolgozó alkotókat" – fejtették ki.

Csak hálásak lehetünk azért, hogy van egy Fahidi Évánk

Fahidi Évát talán senkinek sem kell bemutatni. A napjainkban is aktív holokauszttúlélő a közéleti szerepvállalásaiban és a könyveiben folyamatosan azon dolgozik, hogy elmondjon valamit az elmondhatatlanról. Az auschwitzi pokolról és arról az életről, amelyet a koncentrációs tábor után fel kellett építenie magának. Fahidi Éva most 94 éves, és még mindig és folyamatosan beszél és felidéz.

A MADOKE szerint az elkészült filmek minősége és nemzetközi sikere sokban függ a gyártási körülményektől és a forgalmazási lehetőségektől, ezért érezték szükségét a szakmai párbeszédnek. A MADOKE tagja lehet bárki, aki dokumentumfilmekkel foglalkozik: producer, rendező, dramaturg, operatőr, hangmérnök, vágó, forgalmazó, filmkritikus és filmesztéta, fesztiválszervező, és megfelel az egyesület által meghatározott szakmai feltételeknek.

Az új szervezet feladatának tekinti szakmai tevékenységek szervezését. Kutatómunkát kezdeményez a magyar dokumentumfilm fesztivál és bemutatási sikerei, valamint a nézőszámok rögzítésére és promotálására, emellett feltérképezi Nyugat- és Kelet-Közép-Európa dokumentumfilm támogatási és gyártási modelljeit. A hosszú távú célok között szerepel szakmai fórumok, előadások és kerekasztal-beszélgetések szervezése az alkotók és a műfaj iránt érdeklődők számára.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.