Megismerheti majd a közönség Németország legrégibb, csaknem 2000 éves könyvtárának maradványait, amelyekre Köln központjában egy új templom építése közben bukkantak.
A belvárosi Antoniter protestáns templomban fogják kiállítani a maradványokat és digitális eszközök segítségével mutatják be a látogatóknak azt, hogy milyen lehetett az egykori románkori templom - közölte a kölni protestáns gyülekezet. A könyvtár 2. századi maradványaira az új protestáns templom építése közben bukkantak 2017-ben a régészek, akik sokáig úgy hitték, hogy egy nyilvános gyülekezőhely romjait találták meg.
Azonban a falak különös, fülkeszerű tagozódást mutattak, és csak hosszú kutatás, más ókori, köztük efezoszi épületek összehasonlítása után vált világossá, hogy ezen a helyen egykor könyvtár állt - mondta el korábban Marcus Trier, a kölni műemlékvédelmi hivatal vezetője, egyben a Római-Germán Múzeum igazgatója.
A 20-szor 9 méteres épület, amelyhez egy toldalék is tartozik, kétszintes lehetett. "Bizonyára több ezer tekercset tartottak itt kölcsönzés céljából" - mondta a szakember.
A maradványok bemutatásának előkészületeihez szükséges szövetségi, tartományi támogatást még nem kapta meg a gyülekezet, ezért adománygyűjtésbe kezdtek, ennek a sikerétől függ az, mikortól tekinthetik meg a látogatók a páratlan leletet - közölte szóvivőjük.