Megdöbbentő kiállítással nyílt meg az Easttopics Space.
A Felületi Depresszió és újonnan keletkező élőhelyek című kiállítás baljós hangulatot áraszt, és súlyos állításokat fogalmaz meg: a minket körülvevő világ haldoklik – és erről mi tehetünk. Ugyanakkor mindez látszólag senkit sem érdekel.
Egy fiatal szlovák csoport, az APART Collective (Denis Kozerawski, Peter Sit, Andrej Zabkay) bemutatkozásával nyitotta meg kapuit az Easttopics Space a Képíró utcában.
A kiállítás megkérdőjelezi azt az ideát, amely szerint a természet olyasmi, ami az ember rendelkezésére áll, amit használatba lehet venni, hiszen erőforrásai minket szolgálnak, és kiapadhatatlanok. A természet leigázásának gondolata évszázadok óta jelen van az eszmetörténetben, és a kizsigerelő folyamat az ipari forradalom óta évről évre gyorsul. Az APART azonban másfajta szemléletet és mentalitást képvisel: nem élősködünk tovább a természeten, hanem kölcsönhatásba lépünk vele. Nemcsak beszélünk róla, hanem együtt gondolkodunk; a túlélés érdekében nemcsak saját igényeinket, hanem más létező perspektívákat is szem előtt tartva. És mindenekelőtt: fontos, hogy tegyük mindezt nagyon gyorsan, mielőtt visszafordíthatatlanná válik a katasztrófa. (Megtekinthető június 1-ig.)
A kiállítótér programja olyan művészeti produkciókon alapul majd, amelyek ebben a térségben relevánsak. A fókuszban lévő országok és régiók váltakozni fognak, hiszen minden projekthez más szakembereket hívnak meg a szervezők.
Emellett az Easttopics kéthetes, intenzív rezidenciaprogramot is alapított, amelynek során a résztvevők átfogó képet kaphatnak a budapesti művészeti színtérről. Nem mellesleg a részvételi díjakból befolyó összeget a szervezők egy az egyben a kiállítótér üzemeltetésére tervezik fordítani.
Bővebben az Easttopics Space-ről és az aktuális kiállításról a friss Műértőben olvashatnak.