Kult hvg.hu 2019. április. 05. 12:39

Robert Downey Jr. is magyar származású

Egy magyar szervezet kikutatta a színész családfáját, és arra jutottak, hogy felmenői tatai lisztkereskedők voltak.

Magyar felmenőkkel rendelkezik Robert Downey Jr. amerikai színész – állítja a Magyar Hollywood Tanács nevű szervezet, amely a Hollywoodhoz köthető magyar filmes vonatkozásokat akarja felderíteni.

A szervezet a Facebookon arról ír, hogy a filmsztár 1965. április 4-én született a New York-i Greenwich Village-ben az underground filmes Robert Downey Sr. és Elsie Downey fiaként, a színész szépapja viszont információik szerint magyar volt, és Stern Jakabnak hívták.

Stern Jakab 1820-ban látta meg a napvilágot, és egész életében lisztkereskedőként dolgozott Tatán és környékén. Felesége 1828-ban született Tatán, és Deutschländer Eleonórának hívták, mindketten a tatai zsidó temetőben nyugszanak. Stern Jakab halála után Deutschländer Eleonóra újra férjhez ment, és Deutsch Simonnal közösen kibéreltek egy malmot Tata határában, Szomódon.

Deutschländer Eleonóra a szomódi malom bérleti jogát végül a lányának, Stern Ilkának adta át, aki Ormay Rudolfhoz ment hozzá, ő 1836-ban született Magyarországon. Az Ormay-házaspárnak négy gyereke volt, közülük a legfiatalabbként született Ella Eleonóra volt Robert Downey Jr. dédnagymamája. A család az 1880-as évek végén vándorolt ki Amerikába.

Robert Downey Jr. dédnagymamája, Eleanore Ella Ormay 1911-ben házasságot kötött James McLauchlennel, és az ő kapcsolatukból született Betty McLauchlen, aki Robert Downey Jr. nagymamája. Betty McLauchlen férjét Robert Eliasnak hívták, ők adtak életet a Robert Elias néven született Robert Downey Sr.-nak, vagyis Robert Downey Jr. édesapjának.

hvg360 Gergely Zsófia 2025. január. 21. 19:30

Zsolnai Endre, a Mikulásgyár főszervezője: „Kirakatország vagyunk, Majomország”

„A Mikulásgyár lett szerelem helyett A szerelem az életemben” – foglalja össze elmúlt 20 évét Zsolnai Endre. Utolsó rendezvénye huszonmilliós mínusszal zárt, és ezt nincs miből kifizetnie, ezért most nem lát komoly esélyt a Mikulásgyár fennmaradására, de még nem mondott le róla végleg. Úgy látja, azért fogytak el a támogatók, mert „mindenki idomul, igazodik, tetőfokára hág az öncenzúra, a szervilizmus, a fortélyos félelem igazgat. Hogy valójában nincs szolidaritás”. HVG-portré.