Kult hvg.hu 2019. március. 29. 18:41

“Hamis” Botticelli-képről derült ki, hogy értékesebb, mint hitték

Nem csak egyszerű másolatról van szó.

Értékes felfedezést tettek brit restaurátorok, mikor egy régi Botticelli-hamisítványt tisztítottak. A utánzatról ugyanis kiderült, hogy valójában a reneszánsz mester stúdiójában készült Firenzében.

A festményről eddig azt hitték, hogy Sandro Botticelli 1487-es műve, a Gránátalmás Madonna későbbi másolata.

Sandro Botticelli: Gránátalmás Madonna
Wikipedia

Az English Heritage angol örökségvédelmi szervezet szakértői azt követően vizsgálták felül a korábbi álláspontjukat, hogy eltávolították a festményt fedő lakkréteget. Az alapos vizsgálatok kiderítették, hogy a festmény konkrétan Botticelli 15. századi firenzei műhelyében készült.

Rachel Turnbull, az English Heritage vezető restaurátora szerint:

Ha a stílust nézzük, ez a festmény túl hasonló ahhoz, hogy másolat legyen, a megfelelő korból származott, technikailag stimmelt, és nyárfára festették, amit gyakran használtak akkoriban.

A röntgenvizsgálat ráadásul azt is felfedte, hogy a festmény alatt egy rajz található, és kivehetőek a változtatások is a végleges kompozícióhoz képest, ami nem jellemző a másolatokra.

Az eredetinek tartott festmény egyébként valamivel nagyobb, és a firenzei Uffizi képtárban található.

Botticelli műhelyében, a korabeli firenzei festők szokása szerint, elkészültek a népszerű művek másolatai, variációi is, amiket valamivel olcsóbban lehetett megvenni, mondja Paul Joannides, a Cambridge-i Egyetem művészettörténet professzora. A legújabb vizsgálatok már lehetővé teszik azt is, hogy az ehhez hasonló művek valódiságát pontosan meghatározzák.

A restaurált Gránátalmás Madonnát április 1-től lehet megnézni a londoni Ranger’s House-ban.

(BBC)

(A cikkben az Uffiziben látható Botticelli-festmény szerepel.)

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.