Kult MTI 2018. december. 23. 08:05

Egy ország, ahol már nincs független televízió

Finoman szólva is nagy nyomást gyakorol a médiára a nicaraguai kormány, mióta áprilisban kormányellenes tüntetések robbantak ki.

Felfüggesztette a nicaraguai kormány az ország egyik utolsó független televíziójának a működési engedélyét, amit José Miguel Vivanco, a Human Rights Watch nemzetközi emberi jogi szervezet latin-amerikai részlegének vezetője a szólásszabadság elleni újabb támadásnak minősített.

A rendőrség pénteken tartott razziát a 100% Noticias nevű televíziócsatorna székházában, és letartóztatta Miguel Mora igazgatót. José Miguel Vivanco a Twitteren közölte: Morát terrorizmussal és gyűlöletkeltéssel vádolják. Vivanco az üzenethez mellékelt egy képet Moráról egy bírósági tárgyalóteremben. A Nicaraguában közismertségnek örvendő Lucia Pineda újságírónőt szintén letartóztatták.

A médiára egyre nagyobb nyomást gyakorol a kabinet Nicaraguában, mióta áprilisban kormányellenes tüntetések robbantak ki. Az elnök, valamint az alelnöki tisztséget betöltő felesége távozását követelő tiltakozások – amelyek élén diákok álltak – az egész országra átterjedtek. A megmozdulások azonban rendre erőszakba torkolltak, a hatóságok és kormányközeli félkatonai szervezetek gyakran kegyelmet nem ismerő brutalitással léptek fel a tüntetőkkel szemben.

Nicaraguai és nemzetközi emberi jogi szervezetek 325 és 545 közé teszik a zavargások halottjainak számát, amelyet a kormány legfeljebb 200-ra becsül. Az egykori gerillavezér Daniel Ortega 1979 és 1990 között volt az ország elnöke, majd 2007-ben újra hatalomra került. Jelenlegi mandátuma 2022 januárjáig tart.

Vélhetően a tüntetéshullám miatt a kabinet fokozta az ellenzékre gyakorolt nyomást, az utóbbi időben a független média és számos nem kormányzati szervezet működését korlátozta vagy lehetetlenítette el. A Reuters brit hírügynökség egy hete jelentette, hogy nicaraguai rendőrök legalább hét újságírót vertek meg, köztük az ország egyik legismertebb sajtósát.

Csütörtökön pedig a nicaraguai külügyminisztérium közölte: kiutasítja az Amerikai Államok Szervezetének (OAS) külföldi emberi jogi szakértőit, akik azért érkeztek az országba, hogy kivizsgálják a biztonsági erők túlkapásait az idei kormányellenes tiltakozásokon. A tárca szerint az OAS helyi szervezetei felelőtlenül és bűnös módon beavatkoztak Nicaragua belügyeibe, az állam politikai, gazdasági, katonai rendjével szembeni terrorcselekményekre buzdítottak.

 

 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.