Kult T.S. 2018. augusztus. 01. 16:21

Falfestmények egy koncertterem vécéjében

Kincseket nemcsak a föld alatt, padláson, elárvult ládafiába rejtve lehet találni, sokszor a legmeglepőbb helyen is előfordulhatnak. Ezúttal egy ukrajnai nagyváros hangversenytermének a mellékhelyiségében bukkantak töredékükben is értékes képekre.

A felújítást végző munkások freskókat, pontosabban freskórészleteket találtak a lvivi (másként Lvov/Lemberg) koncertterem toalettjében. A szakemberek azt feltételezik, hogy az épület korábbi átalakítása során, amikor megváltozott egyes részek funkciója, jobb híján lemeszelték a képeket. Bárki is akarta eltűntetni a falfestményeket, nagyon rosszul tette. Ugyanis kiderült, hogy ezek a töredékes műalkotások nagyon értékesek.

24tv.ua
24tv.ua

Amint arról az ukrajnai 24TV is tudósított, szakértők szerint Jan Henryk de Rosen (1891-1982) lengyel születésű festőművésztől származnak. A mester – akinek apja az utolsó orosz cárok, III. Sándor és II. Miklós udvari festője volt – muralistaként és mozaikművészként vált igazán ismertté az USA-ban, ahol 1939-től élt. Olyan neves amerikai templomokban találhatók munkái, mint a Washingtoni Nemzeti Katedrális, a St. Catherine Katonai Akadémia kápolnája Anaheimben (Kalifornia), de komoly megbízása volt XI. Piustól, a Castel Gandolfó pápai rezidenciájának díszítése, ahol két freskót festett. Úgyszintén Rosen falfestményei láthatók a lvivi örmény katedrálisban, ahol 1929-ben Jozef Teodorowicz érsek felkérésére dolgozott.

Wikipedia.org

Éppen ennek alapján sikerült dekódolni a művész sajátos stílusát a koncertterem toalettjében talált alkotásokon. Mint az intézmény igazgatóhelyettese, Tarasz Demko az ukrán televíziós csatornának megerősítette, a folyosón és a WC-ben négyzet alakban lefejtett falfelületeken talált freskókat be tudták azonosítani, és megerősíteni a tényt, hogy ezeket Rosen készítette.

A tervek szerint a lvivi koncerttermet az eredeti 17. századi állapot szerint állítják helyre, infrastruktúráját a mai követelményeknek megfelelően korszerűsítve. A jelentős művészeti értéket képviselő Jan Henryk de Rosen freskókat pedig restaurálják, s nyilván másutt mutatják majd be.

 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.