Az Eduline megnézte, melyek a legkedveltebb szakok, hová kellett a legtöbb pont, és hogy hol érhette a felvételizőket a legnagyobb meglepetés.
108 ezer fiatal jelentkezett idén a felsőoktatásba, szerda este, a ponthatárok kihirdetésekor tudták meg, felvették-e őket választott iskolájukba. A hvg.hu munkatársa ott volt az eredményváró Pont Ott Partyn, ahol arról faggatta a fiatalokat, miért akarnak továbbtanulni, illetve hogy Magyarországon vagy külföldön képzelik el a jövőjüket.
Az Eduline, a HVG oktatási szakportálja – ahol táblázatba rendezve böngészhetők a ponthatárok – percről percre tudósított a bejelentés napjáról, és számos cikkben foglalta össze a legérdekesebb információkat.
Kiderült például, hogy a legmagasabban az Eötvös Loránd Tudományegyetem német és nemzetiségi német nyelv és kultúra tanára – latin nyelv és kultúra tanár szakán húzták meg a ponthatárt. Aki erre szeretett volna bekerülni, annak 500 pontot kellett gyűjtenie.
A legnépszerűbb felsőoktatási intézmény is az ELTE lett idén, az egyetemen szeptembertől összesen 9744 hallgató kezdheti meg a tanulmányait. Ebben az évben ezerrel többen jelölték meg első helyen az intézmény valamelyik szakát, mint tavaly. A legtöbb diákot a programtervező informatikus, a pszichológia, a jogász és a gyógypedagógia szak vonzotta.
Az osztatlan jogászképzésre is csak magas pontszámokkal lehetett bekerülni. Ehhez a szakhoz előzetesen 460 pontos minimumponthatárt határoztak meg, ezt mindenkinek teljesítenie kellett a bekerüléshez. Az ELTE-re elég is volt ennyit összeszedni, a Debreceni Egyetemre 461 kellett, a Károli Gáspár Református Egyetemen viszont 474-nél húzták meg a határt.
A BA- és BSc-szakok között idén a gépészmérnöki, az óvodapedagógusi és a pszichológia volt a legnépszerűbb. Hogy hány pontot kellett szerezni ahhoz, hogy ezekre bekerüljön valaki, illetve hogy mennyire volt szükség a top 10-hez, innen kiderül.
Az orvosi-egészségtudományi képzések ponthatárait is kigyűjtötte az Eduline. Ezen a területen a legnépszerűbb képzés idén is az ápolás és betegellátás, ezt több mint 5 ezren jelöltek meg a jelentkezési lapon.
Sok felvételizőnek rossz hír lehet, hogy több népszerű szakon az előzetesen kihirdetett ponthatárnál jóval magasabban húzták meg a limitet. A "központi ponthatárokat" tavaly decemberben 41 kiemelt alap- és osztatlan szakon jelölték ki, ezek lényege, hogy állami ösztöndíjas helyet csak azok szerezhetnek, akik elérik a meghatározott pontszámot. Szerda este kiderült, hogy például az Eszterházy Károly Egyetem emberi erőforrás képzésére 448, a Károli Gáspár Református Egyetemen ugyanerre a szakra 445 ponttal lehetett bekerülni, miközben az előzetes ponthatár 428 volt.