Kult Sándor Anna 2018. július. 08. 20:00

Kevin Bacon pokoli leckéi - 60 éves Hollywood rókaképű rosszfiúja

Kevin Bacon játszott szinte mindenkivel Hollywoodban, akivel nem, az tuti játszott közös filmben egy partnerével: erre a kapcsolati láncra még társasjáték is épül. Soha nem lett hatalmas filmsztár, egy idő után viszont tudatosan választotta az érdekesebb filmeket és a megbízható mellékszerepeket. 60. születésnapja alkalmából válogattuk össze legemlékezetesebb filmjeit.

Kevin Bacon az egyik olyan hollywoodi színész, aki bár soha nem lett A-kategóriás filmsztár, mindenki ismeri és látta már valamiben. Karrierje döcögősen indult, de bebetonozta az álomgyárba az, hogy bármilyen feltételek mellett megbízhatóan hozza a magas színvonalat. Rókaszerű arca, hideg-ravasz tekintete miatt gyakran bízzák rá hideglelősen kegyetlen figurák alakítását, pedig szívrabló jófiúként vagy önmarcangoló drámai hősként is megállja a helyét.

Fun fact, hogy gyakorlatilag körbejátszotta Hollywoodot, így az Albright College négy diákja kifejlesztette a Hat lépésre Kevin Bacontől nevű társasjátékot. Ez arra a feltételezésre épül, hogy Hollywoodban mindenki játszott valakivel, aki játszott valakivel, aki játszott Kevin Baconnel. Ugyanennek univerzális verziója az Erdős-számok után szabadon elnevezett Bacon-számok, amik azt adják meg, hogy az adott színész bárhol a világon hány filmnyi lépésre van Kevin Bacontől. Kipróbáltuk, Latinovits Zoltán Bacon-száma például 3, Hámori Gabrielláé 2. ITT tudja leellenőrizni, vagy további kapcsolatokat találni.

Kevin Bacon vasárnap ünnepli 60. születésnapját, ennek alkalmából tíz emlékezetes filmjével köszöntjük.

Gumiláb (1984)

Igazi, belevaló zenés-táncos tinifilm a nyolcvanas évekből, ezt emlegeti Űrlord A galaxis őrzői második részében. Egészen pontosan Kevin Bacont, aki egy egész várost megtanít benne táncolni. A faék egyszerűségű sztoriban a nagymenő srác egy olyan városba költözik, ahol a helyi tiszteletes (John Lithgow) betiltotta a táncot és a popzenét. Ezt a srác nem hagyhatja annyiban, és nemcsak a könnyűzenét adja vissza az embereknek, de a tiszteletes lányát is meghódítja. A film azért került fel a listára, mert ez volt Bacon első olyan filmje, amiben főszerepet kapott és a kasszáknál is robbantott.

Tremors - Ahová lépek, szörny terem (1990)

Még mindig kisváros, csak ezúttal Nevadában. Bacon a haverjával le akar lépni az álmos porfészekből, amit a föld alól támadó, féregszerű, emberevő szörnyek hiúsítanak meg. A lények különleges képessége, hogy a legkisebb rezgést is érzékelik, ezért nem lehet csak úgy megszökni előlük. A Tremors attól olyan szórakoztató, hogy egy pillanatra sem veszi túl komolyan magát: miközben hozza a szörnyfilmes kötelezőket, végig humoránál marad. A bemutatásakor nem lett kasszasiker, idővel viszont igazi kultfilmmé nőtte ki magát, le is húztak róla még öt bőrt, plusz tévésorozattá gyúrták. Igaz, ezeket már Bacon nélkül. Volt néhány év a kilencvenes években, amikor az első filmet kábé kéthavonta játszották valamelyik magyar televíziós csatornán, úgyhogy Kevin Bacon tanácstalan arca menthetetlenül beégett a retinánkba.

Egyenesen át (1990)

A szörnyvadászattal nagyot dobbantó Bacon egy mára szintén klasszikussá vált horrorisztikus sci-fi-ben generációja legnagyobbjaival szerepelt együtt. Julia Roberts, Kiefer Sutherland, William Baldwin, Oliver Platt és Bacon orvostanhallgatókat alakítottak, akik a halál természetét kutatva a saját fiatalkori traumáikkal kénytelenek szembenézni. A veszélyes projekt lényege, hogy rövid időre leállítják egyikük szívét, majd visszahozzák az illetőt az életbe, és lejegyzik a tapasztalatait. Kíváncsiságuknak engedve végül mindannyian kipróbálják a halálközeli tripet, csakhogy mindannyiukkal érkezik valami más is odaátról. Bacon alakítása messze az egyik legjobb a filmben, az ateista David figurája előrevetíti a későbbi drámai szerepek (A lélek útja, The Woodsman, I Love Dick stb.) erejét.

JFK – A nyitott dosszié (1991)

Amilyen aprócska szerepe volt Oliver Stone Kennedy-gyilkossággal kapcsolatos politikai krimijében, olyan emlékezetes. Bacon egy meleg prostituáltat alakított, aki amellett tanúskodik, hogy egy köztiszteletben álló New Orleans-i üzletembernek köze lehetett az elnök elleni merénylethez. Itt már olyan nagyágyúkkal szerepelt, mint Gary Oldman, Tommy Lee Jones vagy a pályája csúcsán lévő Kevin Costner. A film két Oscart zsebelt be, Bacon számára pedig megnyitotta az utat az igazi blockbusterek felé.

Veszélyes vizeken (1994)

A Meryl Streeppel közös produkció hozta meg Baconnek az első Golden Globe-jelölést. (A szobrot majd 15 évvel később, A lélek útjáért kapja meg.) Játszott már korábban pszichopatát, de ebben a thrillerben jutott el először ilyen sok nézőhöz azzal a vérfagyasztó karaktertípussal, ami később a védjegyévé is vált. A film egy széthullani készülő családot mutat be, aminek tagjai utolsó erőfeszítésként egy túrán próbálnak újra egymásra találni: a túravezető anyával az élen raftingolni indulnak a Lazac-folyón, amikor két szimpatikus idegen csatlakozik hozzájuk. A férfiak eleinte barátságosak a gyerekkel, az egyikük (Bacon) még flörtöl is az anyával, aztán túszul ejtik őket, és arra kényszerítik a nőt, hogy segítse át őket a határon a korábban rabolt zsákmánnyal. A film nem tudott kilépni a sablonos keretek közül, de Bacon megmutatta, miből építi majd később a kilencvenes évek egyik legemlékezetesebb gazemberét.

Apollo 13 (1995)

“Huston, baj van.” Ha van listája a felejthetetlen filmes mondatoknak, ez minden bizonnyal előkelő helyet foglal el rajta - főleg, hogy egyébként a valóságban is elhangzott. Az Apollo 13 űrhajó elvetélt küldetését bemutató Ron Howard-film az űrben rekedt, és a Földre hazatérni próbáló asztronauták útját követi végig. Bár a szűk térben hárman vannak, a film sztárja egyértelműen Tom Hanks, ami szépen illusztrálja Bacon karrierjének árnyoldalát - jófiúként blockbusterben inkább csak asszisztálhat.

Pokoli lecke (1996)

Kevin Bacon talán legemblematikusabb alakítása a javítóintézeti szadista felügyelőtiszt, aki Hannibal Lecter és a Hetedik sorozatgyilkosa után a kilencvenes évek egyik legvérfagyasztóbb gonosz karaktere. Négy kamaszfiú ostoba stiklije véletlenül gyilkossággá fajul, amiért javítóintézetbe zárják őket, az ott elszenvedett kínok pedig egy életre megváltoztatják őket és a barátságukat. Bacon mindent beleadott a kiszolgáltatott kissrácokat az összes lehetséges módon (szexuálisan, lelkileg, verbálisan, fizikailag) bántalmazó tiszt megformálásába - és bár csak áldozatai múltjában van jelen, alakja árnyékot vet az egész filmre.

Vad vágyak (1998)

Oké, ez a film leginkább azért került fel a listára, mert egyéb kvalitásai miatt nem hagyhatjuk le róla. Elvileg egy csavaros thriller, amit viszont leginkább a szexjelenetei miatt emlegetnek. Denise Richards és Neve Campbell kettősének, illetve Matt Dillonnal kiegészült édeshármasuknak egy generáció vágyfantáziáiban marad örök bérelt helye. Bacon producerként vett részt a munkálatokban, illetve egy nyomozót alakít a filmben - de ez utóbbi a film sajátosságai miatt érthető módon nem nagyon marad meg.

Titokzatos folyó (2003)

Clint Eastwood filmjén a krimi inkább csak álarc, ami mögött elbújhat a kőkemény emberi dráma a gyászról, bosszúról, feldolgozási folyamatokról. Sean Penn alakítja azt a helyi keresztapát, aki lánya meggyilkolása után nyomoz, a gyanú pedig mindinkább egy gyerekkori barátjára (Tim Robbins) terelődik. Kettejük közt egyensúlyoz harmadik (egykori) barátjuk, akiből ráadásul nyomozó lett - ez Bacon. A képlet ismét a szokásos, a brutális erejű film nyertese Penn és Robins, Bacon karakterét nem tudja vagy nem akarja annyira árnyalni a forgatókönyv, mint társaiét. Mindenesetre ez a színész pályájának egyik legjobb filmje.

Super (2010)

Kevin Bacon az elmúlt évtizedben csúcsra pörgetett szuperhősbizniszbe is beszállt - és nem, nem az X-menben eljátszott Sebastian Shaw-ra gondolunk. Izgalmas fűszerként álljon itt a lista végén egy kevéssé ismert, de annál kitűnőbb független film, ami alaposan kifigurázza a műfajt, miközben drámának sem utolsó. A Super egy kisvárosi kisember, a kissé lúzer, de alapvetően jószívű Frank története, akinek jónő felesége (Liv Tyler) lelép a helyi maffiafőnökkel (Kevin Bacon). Ez az utolsó csepp a pohárban, Frank megelégeli a mindennapos igazságtalanságokat, és a szuperhősös képregényekből inspirálódva elkezdi önbíráskodó bűnvadász karrierjét a környéken. A film erősen szatirikus, elborult és kicsit sem kíméli a figuráit. Ha a közeljövőben megnézne egy Kevin Bacon-filmet, válassza ezt, már csak azért is, mert a színész kifejezetten szeret érdekes filmekben szerepelni.