Úgy tűnik, a nyári szünetről leginkább gagyi szerzemények születtek. De kit érdekel, végre nem kell iskolába járni, ilyenkor minden dal a szabadság himnuszává válik.
Mondjuk, a vakáció nem az a műfaj, amibe sok mélységet és világfájdalmat lehet belemagyarázni, úgyhogy nincs is mit csodálkozni, ha az erről született popdalok leginkább a haverok-szerelem-utazás-buli koordinátákon mozognak.
Az Animal Cannibals néhány hete jelentette meg az Indul a vakáció!-t, de a mai nappal vált aktuálissá, amikor is „a szünidő startvonalra áll”. A kisiskolásokkal készített klipen a szerzők felszólítanak mindenkit, hogy „Nyár csak egyszer van évente! / Gyűjts élményt egy életre!”. Na, ja.
Hasonló szellemben írta a Rapülők az immár klasszikusnak számító Holiday rap című dalt, sok gesztizmussal, amiben a refrén egyébként egy 1963-as Cliff Richard dallamát kölcsönözte ahhoz, hogy nagyon örüljön a szabadságnak: „Hurrá everybody! Jön a holiday! / A Balaton ez itt, vagy nem?!”
És akkor a raptől eltávolodva, emlékezzünk a címben kikiáltott igazságra, amit Szikora Robi és az ő R-Go-ja követett el. Egy szerelmi bánatról szól, amit majd a nyár feledtet hősünkkel, de nem biztos.
Van itt még egy klasszikus vakációs dal, a Dolly Rolltól. A Vakációóó című rock and roll sem szól semmi másról, csak hogy itt a vakáció, mindenki boldog, a riviérán forr a tenger, megy a buli.
És minden Neoton-rajongó felháborodna, ha kihagynánk a Nyár van című opust, amikor valahol messze délen a főhősnő alig fürdőruhában égeti magát a napon, de lesben áll egy cápa, áldozatra várva.
A KFT Balatoni nyara kicsit melankolikusabb hangulatú, mint az edidgiek. Itt a főhős visszaemlékszik a zamárdi élményeire (pedig hol volt még akkor Balaton Sound!), úgyhogy akár lehetne tanévnyitó dal is. De ha a megénekelt fiú szomorú az emlékezéstől, akkor nyilván jó élmény volt maga a nyár, nem igaz?
És van itt még egy dal, amit kicsit erőltetve húznánk rá az iskolai vakáció tematikára. De végül is van benne Athén, meg az Akropoliszra csikket pöccentő turista. Bizonyos rész inkább a középiskolásoknak ajánlott karikát érdemelne. De egyébként, ha az életet az iskolával, a halált a tanév végével helyettesítjük, akkor már majdnem tiszta erőből nyár tematika ez is.
Nézzünk most már körül a hanyatló Nyugaton is! Mondjuk, idézzük fel Mungo Jerry 1970-es In the Summertime-ját, ami szintén egy laza, vidám kis dal, de valahogy mégis sokkal jobb, mint a honi gagyi vakációs társai.
Janet Jackson - Whoops Now! című dala egy hétvégi kiruccanásról szól, amibe beleszól a főnök, miszerint inkább dolgozni kéne, nem bulizni. Vegyük úgy, hogy a hétvége a nyári szünet, a dolgozás a tanulás, és máris megértjük, miért nem szabad a vakáció alatt tanulással nyaggatni a gyerekeket. (És akkor még a főnökről nem is beszéltünk, aki a szabi alatt akar ránk bízni valami melót.)
Sheryl Crow Soak Up The Sun üzenete egyszerű: lehet, hogy minden sz*r, de ha kifekszünk a napra, akkor mindezt elfeledjük, és minden jó lesz. Hát nem ez a vakáció lényege?
Körülbelül ezt mondja 1983-ban Madonna is a debütáló lemezén. Szabadság=ünnep. Mindenki tekintsen úgy a vakációra, mint egy gigantikus ünnepre, ragyog a szerelem, minden jóra fordul.