Nehéz helyzetbe került az amszterdami Van Gogh Múzeum.
Újra kell gondolnia az amszterdami Van Gogh Múzeumnak, hogyan állítják ki a festő világhírű napraforgós festményét. Egy röntgenvizsgálat segítségével ugyanis rájöttek, hogy Van Gogh virágainak szirmai és szárai lassan olajbarnává válnak, mert a festő egy fényérzékeny sárga festéket is használt.
A barnulás az emberi szem számára egyelőre nem látható, viszont idővel azt okozhatja, hogy az 1889-es festmény összehatásában veszít abból a vibráló erejéből, amiért pedig annyira méltatják.
Frederik Vanmeert, az Antwerpeni Egyetem szakértője szerint nehéz megjósolni, hogy mennyi idő alatt lesz egyértelmű a változás, de biztos, hogy ez külső körülményektől is függ.
Látjuk, hol vannak azok a részek, ahol Van Gogh a fényérzékeny krómsárga festéket használta, ezekre kell majd a restaurátoroknak koncentrálniuk. És azt is megtaláltuk, hol dolgozott a festő smaragdzöld és vörös ólmozott festékkel, ami viszont egyre világosodik az évekkel.
Az elmúlt két év vizsgálatainak eredményei nehéz helyzetbe hozzák az aszterdami múzeumot, ahol a legnagyobb Van Gogh-gyűjteményt őrzik: 200 festményt és 400 rajzot. Öt éve már lejjebb vették a fényt a kiállítótérben, hogy így is óvják a műalkotásokat.