Kult MTI 2018. május. 17. 10:46

Meghalt Lucian Pintilie román színházi és filmrendező

Életének 85. évében szerdán meghalt Lucian Pintilie, az egyik legismertebb román színházi és filmrendező, forgatókönyvíró és producer.

Lucian Pintilie 1933. november 9-én született a dél-besszarábiai (jelenleg Ukrajnához tartozó) Tarutinóban, a bukaresti színművészeti egyetemen 1956-ban szerzett oklevelet. A bukaresti Bulandra Színházban színre vitt emlékezetes előadásai között tartják számon Gorkijtól A Nap fiait (1961), Bernard Shaw Caesar és Kleopátráját (1963), valamint Csehov Cseresznyéskertjét (1967).

Filmes karrierje 1965-ben a Duminica la ora 6 (Vasárnap 6 órakor) című szerelmi történettel indult, majd a román mozi egyik klasszikusának számító, Helyszíni szemle című filmje következett, amelynek egyik kópiáját 2012-ben a New York-i Modern Művészetek Múzeuma (MoMa) is megvásárolta.

Pintilie 1973-ban elhagyta Romániát, miután a Bulandra Színházban megrendezett Gogol-vígjátékát, A revizort három előadás után betiltották. Párizsban telepedett le, ahol színházi rendezőként dolgozott. 1980-ban egy filmes rendezés erejéig visszatért Romániába, de a Caragiale Farsangja ihlette, Miért húzzák a harangokat? című filmjét sem engedte levetíteni a cenzúra, így az alkotást csak 1990-ben láthatta először a közönség.

Pintilie is csak az 1989-es fordulat után tért ismét vissza Romániába, hogy – többnyire román–francia korprodukcióban – megvalósítsa a cenzúra által megakadályozott korábbi filmes terveit.

Már késő című filmjét 1996-ban Arany Pálmára jelölték, Végállomás a Paradicsom című 1998-as filmjéért megkapta a Velencei Nemzetközi Filmfesztivál zsűrijének különdíját.

Lucian Pintilie elsőként kapta meg 2007-ben a román filmszakma Gopo életműdíját, 2008-ban pedig Traian Basescu államfő a Románia Csillaga érdemrend nagykeresztjével tüntette ki.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?