Kult Zelki Benjámin 2018. január. 04. 11:10

Járja végig az 1946-os, lebombázott Budapestet ezzel a kisfilmmel

Egészen megható film került elő az 1946-os, lebombázott Budapestről. Egy amerikai magyar apuka mutatja meg lányának a várost, és ahogy nosztalgiáznak, hogy milyen szép volt Budapest a háború előtt, úgy ámulhatunk el mi is, hogy miként nézett ki a város akkor, a lebombázott hidakkal.

További rengeteg értékes történelmi filmmel együtt a Budapest tragédiája című rövidfilmet is közzétette honlapján a Filmarchívum. Az 1946-os, háború utáni Budapestet gyászoló film január 12-ig ingyen megtekinthető.

A kisfilmben egy Amerikában élő magyar apuka mutatja meg lányának a magyar főváros nevezetességeit. Egyszerre tragikus nézni a főváros romjait, a lebombázott hidakat, és közben izgalmas is észrevenni, milyen volt a város 72 éve.

Budapest tragédiája (1946, rövidfilm) from Magyar Nemzeti Filmarchívum on Vimeo.

Mindössze egy évig játszották a mozikban ezt a rövidfilmet, melynek alapötletét az adta, hogy a rendező-operatőr Gyuricza Jánosnak egy sor felhasználatlan felvétele volt a háború előtti Budapestről. Kamerájával ezeket a helyszíneket újra végigjárta az ostrom után, és az archív felvételeket az akkoriak mellé tette. A filmet az amerikás magyar szál miatt 1947-ben betiltották. A képsorokat ezután már csak a dokumentumfilm-készítők láthatták a filmgyári archívumban, azt alaposan meg is vágták. Amikor a kilencvenes években előkerült, már csak a harmada volt meg, a most látható videóban már a kétféle forrásból született kozmetikázott változat látható.

Az 1957-ben alapított Filmarchívum jubileumi éve alkalmából december 22-től január 12-ig 60 filmet tett szabadon elérhetővé honlapján, a filmek listáját itt találja. Köztük szerepel például további két film a régi Budapestről, az 1916-os várost bemutató filmet itt, míg az 1940-es téli fővárosról szólót itt nézheti meg.

hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.